Vodeći stručnjak za veštačku inteligenciju, Mark Minevich, otkrio je šta nam donosi budućnost tehnologije (VIDEO)

Mnoga zanimanja će nestati, dok istovremeno nastaju novi poslovi koji zahtevaju zajednički rad čoveka i mašine

Svetski stručnjak iz oblasti veštačke inteligencije, Mark Minevich, koji je član savetodavnog odbora za veštačku inteligenciju UN posetio je Telegraf.rs redakciju i ovom prilikom govorio o sve popularnijoj temi veštačke inteligencije, njenom uticaju na dalji tok razvoja društva, ali i sve  rasprostranjenijim zabludama o ovoj temi.

Pored UN, Mark je aktivni član američkog veća ekonomske konkurentnosti sa sedištem u Vašingtonu, koje ima za cilj povećanje produktivnosti i konkurentnosti američke privrede korišćenjem veštačke inteligencije. Takođe se bavi pisanjem stručnih tekstova iz ove oblaste, a iza sebe ima veliki broj objavljenih radova i tekstova u renomiranim časopisima poput Forbes i Enterpreneur.

- Veštačka inteligencija je često zloupotrebljena u javnosti od strane ljudi koji je ne razumeju. Ona ima mnoge pozitivne aspekte, ali je zahvaljujući medijima i Holivudu predstavljena kao donosilac zastrašujuće budućnosti, gde roboti osvajaju svet i prete da ugroze čovečanstvo. Te priče su neosnovane. Zadaci koje obavlja veštačka inteligencija služe da pomognu čovečanstvu.- izjavio je Mark Minevich.

Prema njegovim rečima, veštačka inteligencija je u današnjim uslovima veoma usko definisana i kao takva se koristi u brojnim industrijama, od finansija i maloprodaje do bankarstva i osiguranja, ali ona ima mnogo više neiskorišćenog potencijala tj. da može postati mnogo više od toga. Veštačka inteligencija može učiniti da mašine razmišljaju i ponašaju se kao ljudi.

Mark Minevic / Telegraf Tv

Postoji nekoliko oblika veštačke inteligencije. Jedan od njih je usko definisana veštačka inteligencija, koja se bavi samo određenim zadacima i aplikacijama.  To mogu biti svakodnevne rutinske radnje i zadaci kao što su transakcije vaše kreditne kartice, zatim algoritmi koji prate šta gledate na Netflix-u ili šta kupujete na Amazon-u.

Drugi oblik je uopštena veštačka inteligencija. Ona povlači pitanje koje je aktuelno od vremena Alan Turingove mašine, a to je da li mašine mogu da razmišljaju? Da li mašine mogu biti pametne kao ljudi? - rekao je za Telegraf.rs

Istakao je i to da su trenutni napori istraživačkog komiteta veštačke inteligencije usmereni upravo na razvoj uopštene veštačke inteligencije odnosno na razvoj sposobnosti rezonavanja mašina, a ne samo prepoznavanje šablona. Međutim, Mark naglašava da se ne treba plašiti da će veštačka inteligencija u potpunosti promeniti radne odnose kakve danas poznajemo.  Prema njegovom viđenju, veštačku inteligenciju treba usmeriti ka povećanju produktivnosti i efikasnosti, ali i na veći stepen kontrole sajber okruženja.

Na nivou pojedinca, ona će olakšati svakodnevne poslovne operacije i doneti više slobodnog vremena. Kreativan i intelektualni napredak biće obeležje čoveka, dok će mašine preuzeti automatizovane radnje.

-  Preusmeravanje određenih poslovnih operacija na mašine, poput slanja mejlova ili praćenja i analize podataka, ostaviće nam  mnogo više mogućnosti da se posvetimo kreativnijim funkcijama i donošenju odluka. Ne kažemo da će mašine doći da preuzmu svet , već će morati da dođe do pravog spoja ove dve stvari. To će predstavljati pravu simbiozu od koje će čovečanstvo imati koristi.

- U budućnosti će čak 7 triliona dolara biti alocirano na autonomna vozila i naprave poput autonomnih dronova. 

Velike mogućnosti će se pojaviti na polju preduzetništva u oblastima sajber bezbednosti i praćenja podataka. U svojim poslovnim poduhvatima treba da se usmerite na kreiranje rešenja i na najbolji način iskoristite ovu šansu. Zagovornik sam ideje da će veštačka inteligencija doprineti razvoju novih poslova.

( Anđelina Petrović / Telegraf.rs)