VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Striming servisi su promenili filmsku industriju

- Čini se da produkcija TV serija, filmova i dokumentarnih emisija na globalnom nivou nikada nije bilo življa, a da je kvalitet snimljenog materijala dosegao nivo koji se nekada očekivao isključivo od skupih „blokbastera“ - napisao je Veselin Jevrosimović

Veselin Jevrosimović je ove nedelje u svojoj kolumni pisao o striming servisima i kako su oni promenili televiziju u potpunosti. U nastavku pročitajte šta predsednik kompanije Comtrade misli o pomenutoj temi.

VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Mejlovi koje šaljemo govore mnogo o nama samima!

"Čini se da produkcija TV serija, filmova i dokumentarnih emisija na globalnom nivou nikada nije bilo življa, a da je kvalitet snimljenog materijala dosegao nivo koji se nekada očekivao isključivo od skupih „blokbastera“. Sa druge strane, sve više ljudi, pogotovo na Zapadu, otkazuje TV pretplatu. Da li to znači da je konačno došlo doba u kome vladaju takozvani „striming“ servisi za gledanje video sadržaja putem interneta? Promena se dešava, ali izgleda da za sada sa sobom nosi i neke ne baš prijatne posledice.

O čemu se radi? Kada sam pre nekoliko godina prvi put pisao o striming (eng. streaming) servisima, rekao sam da će nam oni doneti mogućnost uživanja u filmovima i serijama bilo kada i na bilo kom mestu, bez potrebe da pratimo TV program i žurimo kući u određeno vreme. To se i ostvarilo. Pretplatite se na neki od ovih sistema (mnogi su dostupni i u našoj zemlji) - po ceni neretko manjoj od kablovske televizije - i na bilo kom uređaju možete da gledate ono što želite. Doduše, ne baš sve. Naime, raste broj kompanija koje nude uslugu striminga, u priču se uključuju i veliki igrači poput Amazona, Sonija, HBO-a, Gugla i Fejsbuka, zbog čega se svaki servis trudi da svoje sadržaje učini što ekskluzivnijima. To znači da neke serije i filmove možete da gledate samo ako se pretplatite na još jedan ili dva servisa, i pri tome pamtite gde se koji sadržaji prikazuju. Složićete  se da to i nije baš previše udobno niti pristupačno. Još gore - za očekivati je da će se ovaj trend nastaviti još neko vreme, kao i da će se na tržištu pojaviti novi konkurenti.

Mislim da će u nekom momentu potrebe korisnika ipak postati važnije od međusobnog nadmetanja kompanija i da će, pod pritiskom ekonomskih razloga, biti postignut nekakav dogovor o međusobnom deljenju sadržaja. Uostalom, baš je potreba za novim poslovnim modelima u šou biznisu i izdavačkoj industriji glavni uzrok sadašnjeg uspeha striming servisa. Krajnji cilj je da ljudi uz mesečnu pretplatu imaju neograničen pristup muzici, filmovima, knjigama i drugim sadržajima. Nedavno je jedan od osnivača Netfliksa, trenutno vodećeg striming servisa, predložio da se i bioskopske ulaznice prodaju po sistemu pretplate. Platite jednom mesečno deset dolara i idete u bioskop koliko god puta želite. Praktično, zar ne?"

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)