Google Genie je ono što se desi kada AI odgleda 30 hiljada sati video igara

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ovaj alat predstavlja značajan korak napred u domenu generativne veštačke inteligencije, omogućavajući kreiranje prostih platformera iz dečijih crteža, fotografija stvarnog sveta ili čak tekstualnih opisa.

Foto: Google Genie

Google DeepMind je nedavno predstavio Genie, revolucionarni model veštačke inteligencije sposoban za kreiranje interaktivnih i igrivih okruženja iz statičkih slika ili tekstualnih uputa.

Ovaj alat, nazvan "GENerative Interactive Environment" (Genie), predstavlja značajan korak napred u domenu generativne veštačke inteligencije, omogućavajući kreiranje prostih platformera iz dečijih crteža, fotografija stvarnog sveta ili čak tekstualnih opisa.

Za razliku od tradicionalnih 2D igračkih motora, Genie ne crta sprite-ove niti kodira platforme na isti način na koji bi to učinio ljudski developer. Umesto toga, tretira ulazne slike kao kadrove videa i generiše najbolju pretpostavku o tome kako bi celokupni sledeći kadar (ili kadrovi) trebalo da izgledaju kada se unese određeni input.

Temeljeći se na analizi 30.000 sati standardizovanog video sadržaja iz stotina 2D igara, Genie je uspeo da razvije "latentni model akcija" koji predviđa moguće interaktivne akcije (tj. pritiske dugmadi) koji bi mogli konzistentno da generišu promene od kadra do kadra.

Iako trenutna verzija sistema radi sa brzinom od samo jedan kadar po sekundi, što je znatno sporije od potrebnih 20 do 30 kadrova po sekundi,  istraživači su uzbudjeni zbog potencijala Genie-a u "osnivačkom modeliranju sveta". Ovo bi moglo da ima široke primene, ne samo u kreiranju video igara, već i u robotici i simulaciji različitih, realističnih ili zamišljenih okruženja.

(Telegraf.rs)