Nemir među glasovnim glumcima u gejming industriji: Zabrinuti zbog sporazuma sindikata sa AI kompanijom

Vreme čitanja: oko 1 min.

Sporazum između SAG-AFTRA i Replica Studios otvara pitanja o budućnosti glasovnih glumaca u gejming industriji

Foto: Shutterstock.com

Glasovni glumci u gejming industriji izrazili su zabrinutost nakon što je Sindikat glumaca i umetnika američkog radija i televizije (SAG-AFTRA) sklopio sporazum sa AI kompanijom Replica Studios. Sporazum se tiče licenciranja i upotrebe digitalnih replika glasova članova sindikata u procesu razvoja video igara, ali je izazvao prilično negativne reakcije među profesionalcima.

Sporazum omogućava Replica Studios da pod etičkim uslovima angažuje glasovne glumce za stvaranje digitalnih replika njihovih glasova.

Ovi glasovi će biti korišćeni u različitim fazama razvoja video igara, a sporazum uključuje i zaštitne klauzule poput saglasnosti izvođača i prava na odustajanje od dalje upotrebe.

Mnogi glasovni glumci su, međutim, izrazili negodovanje, brigu i zbunjenost povodom ovog poteza. Kritike su se fokusirale na nedostatak šire komunikacije sa članovima sindikata o detaljima sporazuma, kao i na samu ideju stvaranja AI dvojnika njihovih glasova.

Predstavnici SAG-AFTRA ističu da sporazum ne predstavlja potpunu promenu u odnosu na prethodne prakse, već da je cilj saradnja sa kompanijama za osiguranje pravedne kompenzacije glumaca. Takođe, planiran je niz sastanaka i diskusija unutar sindikata za razjašnjenje ovog sporazuma i njegovih implikacija.

Ovaj sporazum dolazi u trenutku kada se industrija video igara suočava sa povećanom upotrebom AI tehnologija, pokrećući debate o njihovom uticaju na radna mesta i uslove rada glumaca.

Dankan Krebtri-Ajerlend, izvršni direktor SAG-AFTRA, komentarišući sporazum za IGN, istakao je da je cilj postići etičku primenu AI tehnologija uz informisanu saglasnost i pravičnu kompenzaciju članova sindikata. Dodao je da ovaj sporazum ne utiče na tekuće pregovore u interaktivnim medijima, već predstavlja model koji bi mogao biti usvojen u industriji.

Ovo pitanje ostaje otvoreno za dalju diskusiju unutar gejming zajednice i profesionalaca u industriji video igara, sa potrebom za balansom između inovacija i zaštite prava glumaca.

(Telegraf.rs)