Novi Sony patent će vam omogućiti da ponovo igrate igru sa bilo koje tačke koju izaberete

Vreme čitanja: oko 2 min.

Iako se čini kao zanimljiv koncept, postoje tehnička ograničenja

Foto: Nikola Momčilović

Sony je nedavno podneo patent koji bi mogao da unese značajne promene u način na koji igrači doživljavaju video igre. Novi patent, nazvan "CONTENT STREAMING WITH GAMEPLAY LAUNCH", omogućava igračima da biraju tačne trenutke iz igre od kojih žele da nastave igranje. Ova inovacija pruža mogućnost povratka kroz kampanju i odabira specifičnih momenata u gejmpleju kako bi se promenila odluka, ponovo doživela epohalna scena ili preispitali prethodni koraci, bez potrebe za ponovnim igranjem celih poglavlja ili cele igre.

Zasnovan na nizu praktičnih skica i dijagrama, patent prikazuje proces razbijanja gejming sekvenci na podpoglavlja sa "okidačkim tačkama" koje igrači mogu odabrati, brzo se vraćajući u srž željene scene. Ova karakteristika će biti posebno korisna za kreatore sadržaja. Na primer, ukoliko žele da naprave video koji prikazuje kako pobediti određenog boss-a, sada mogu direktno preći na tu borbu bez potrebe za kreiranjem posebnog snimka ili igranjem igre do te tačke.

Prema dokumentu, proces bi funkcionisao na sledeći način:

  • Kako korisnik igra igru, informacije o "medijskom sadržaju" će biti sačuvane, pri čemu će se "okidačke tačke" povezivati sa "specifičnim skupovima podataka".
  • Korisnik će imati priliku da prenosi medijski sadržaj preko "komunikacione mreže" na svoj uređaj.
  • "Okidačke tačke" će biti ponuđene igraču tokom strimovanja medijskog sadržaja, gledajući nazad kroz gejming, koje će moći da odabere po volji.
  • Sistem će identifikovati "podatke igre" povezane sa tim okidačkim tačkama.
  • Na osnovu podataka igre povezanih sa okidačkim tačkama, sistem će "pokrenuti interaktivni naslov za igru koristeći uređaj korisnika na osnovu identifikovanog skupa podataka igre povezanih sa odabranom "okidačkom tačkom".

Iako se čini kao zanimljiv koncept, postoje tehnička ograničenja. Postavlja se pitanje da li Sony sugeriše da će svaka sesija svakog korisnika biti sačuvana na nekom centralizovanom serveru. S obzirom na desetine miliona partija iz hiljada različitih igara, teško je zamisliti realizaciju ovakvog plana.

Takođe, u istoriji objavljivanja patenata postoje reference koje povezuju ovaj patent sa drugim patentima, neki od kojih datiraju još iz 2019. godine, što ukazuje na to da je Sony već neko vreme razmišljao o ovoj ideji. Može se raditi o tome da su patentirali proces kako ga niko drugi ne bi realizovao.

Ostaje da vidimo šta će se dalje dešavati.