Giganti japanske gejming industrije planiraju velike promene
Square Enix, Sega i Konami, tri velikana japanske gejming scene, prave rizične opklade koje će promeniti način njihovog poslovanja
U izveštajima za investitore u protekle dve nedelje, neke od najvećih gejming kompanija u Japanu su jasno stavile do znanja da status kvo ne funkcioniše dovoljno dobro. Kao razloge za to navode kombinaciju rastućih troškova razvoja i potrebe da se pronađu finansijski razumni načini za stvaranje globalnih hitova.
Najhrabriji potezi su u toku u Square Enix-u, gde se izdavač udvara spoljnim investitorima za svoje razvojne timove, što bi potencijalno dovelo do dana kada spoljne firme imaju udela u stvaranju sledećeg Kingdom Hearts ili Final Fantasy naslova.
Šta to znači za odobravanje i budžetiranje projekata nije jasno, ali to bi bio pristup bez presedana za velikog izdavača igara, piše Axios.
Square Enix-ov stari model gde ima potpuno vlasništvo studija koji razvijaju igre "počeo je da proizvodi neželjene efekte koje ne možemo zanemariti", rekao je predsednik kompanije Josuke Matsuda u nedavno objavljenom godišnjem izveštaju kompanije, navodeći povećanje troškova.
Izbegavanje rizika objašnjava njihovu odluku ranije ove godine da prodaju većinu svojih zapadnih studija i franšiza, uključujući Tomb Raider i Deus Ex.
SEGA-in veliki zamah biće "super igra", misteriozni projekat koji je obećan do kraja marta 2026. godine.
Kompanija želi da stvori "igru toliko revolucionarnu da privuče mnogo aktivnije korisnike od bilo koje naše igre do sada", rekao je predsednik kompanije Haruki Satomi, predviđajući da će doživotna prodaja iznositi 683 miliona dolara.
Konami, koji se okrenuo od pravljenja nastavaka globalno popularnih franšiza u korist fokusiranja na Japan, sada se pomalo vraća na svoje stare načine, sa nedavnim planovima za niz novih Silent Hill igara.
Između redova: Sve ove kompanije traže rast usred stagnacije japanskog tržišta. Do većih promena će sigurno doći, a videćemo kako će se to odraziti na naslove koji dolaze od japanskih kompanija.
(Telegraf.rs)