Šta je ray tracing? Otkrivamo sve o tehnologiji koja će promeniti način na koji igre izgledaju

Da li je u pitanju zaista revolucija u svetu gejminga?

Ray tracing tehnologija je predstavljena kao nova revolucija u gejmingu.

Najave igara koje su imali Microsoft, Nvidia i AMD na ovogodišnjoj Electronic Entertainment konferenciji bile su prepune obećanja da će buduća izdanja doneti ovu čudesnu tehnologiju u naše domove.

Međutim, šta ray tracing čini toliko revolucionarnim?

Šta je ray tracing?

Foto: PIxabay.com

Prosto rečeno, u pitanju je tehnika koja čini da se svetlo u igrama ponaša kao što to čini u stvarnom životu.

Ray tracing radi tako što simulira prave zrake svetla uz pomoć algoritma koji prati putanju koju bi taj zrak imao u fizičkom svetu.

Uz pomoć ove tehnike, dizajneri igara mogu da učine da se virtuelni zraci svetla odbijaju od objekte, bacaju realistične senke i stvaraju refleksije kao u stvcarnom svetu.

Ova tehnologija prvobitno je korišćena da simulira realistično osvetljenje i senke u filmskoj industriji, ali čak i danas, potrebna je ozbiljna kompjterska snaga za njeno funkcionisanje.

Grafički čipovi koji će se pojaviti u narednoj generaciji konzola trebalo bi da budu dovoljno jaki da mogu da u realnom vremenu renderuju ray tracing scene.

A kada se to desi, možemo da očekujemo znatno impresivniju grafiku u igrama.

Koliko se ray tracing razlikuje od onoga što smo do sada imali priliku da vidimo?

Printskrin: YouTube/XjrozsLMhqk

Ako pogledamo način na koji sada svetlo funkcioniše u video igrama, čini nam se da već imamo sve elemente: refleksije, senke, odsjaj... Ali to su samo sofisticirani trikovi.

Programeri mogu da unapred renderuju svetlosne efekte, ali oni su trenutno samo upakovane animacije koje se uvek izvode na isti način.

Oni možda izgledaju realistično, ali nisu dinamični, već potpuno statični.

Jedini način da sve bude savršeno jeste da se ti efekti renderuju u realnom vremenu.

Ako igrač promeni svoju sredinu tako što metkom probuši rupu u zidu, svetlo u sceni neće promeniti svoj tok - sem ukoliko programeri nisu unapred isplanirali tu mogućnost.

Sa ray tracingom u realnom vremenu, svetlo će se automatski prilagoditi novoj situaciji.

Kada stiže?

Foto: Pixabay.com

Ray tracing u realnom vremenu je već ovde, na neki način.

Ako imate PC koji je dovoljno jak da se izbori sa ovom novom tehnologijom, ray tracing možete da vidite u igrama kao što su Battlefield V, Metro Exodus i Shadow of the Tomb Radier.

Nvidia je predstavila mogućnost ray tracinga uz svoju RTX liniju grafičkih karti, tako da vam je potrebna neka od njih ako želite da iskoristite sve prednosti ove tehnologije.

Trenutne konzole kao što su Xbox One i PlayStation 4 nemaju potreban hardver za ray tracing.

Ako ne želite da date između 350 i 1.50 dolara za grafičku kartu, ray tracing će podržavati konzole naredne generacije kao što su PlayStation 5 i Microsoftov naslednik Xboxa.

(Telegraf.rs)