SUPERMARIO, PACMAN, DONKEY KONG: Da li su ovo i vaše omiljene igre iz detinjstva? (VIDEO)
Video igrice koje se nalaze u nastavku obeležile su odrastanje brojnih generacije, a mnogima su one i dan-danas zabavne i rado "ubijaju vreme" igrajući ih
Krajem 80-ih i početkom 90-ih godina video igrice doživele su pravu ekspanziju. U tom periodu grafika u igricama je bila prilično jednostavna i daleko od današnje, ali bez obzira na to, mnogi su znali da provode sate i sate igrajući ih.
CALL OF DUTY, DOOM, HALO: Ovo su najbolje igrice koje će se uskoro pojaviti!
Klubovi sa arkadama bili su glavno stecište omladine koja je tokom školskih odmora, a ponekad i časova, "blejala" pored aparata, udarala dugmiće i pomerala džojstik prelazeći nivoe i ubijajući kojekakve "karakondžule".
Gejming je u tom periodu bio drugačiji od današnjeg, ali je svrha ostala ista, a to je naravno zabava. Nakon klubova sa arkadama, video igrice su se preselile u domove zahvaljujući konzolama kao što su Amiga, Sega, Sony PlayStation...
Video igrice koje se nalaze u nastavku obeležile su odrastanje brojnih generacije u tom periodu, a mnogima su one i dan-danas zabavne i rado "ubijaju vreme" igrajući ih. Pacman, Donkey Kong, Super Mario, Street Fighter, samo su neke od njih.
Pac-man
Pac-Man je arkadna igra koju je razvila japanska kompanija Namco, a prvi put je objavljena u Japanu 22. maja 1980. godine. Mala žuta loptica sa ustima pojavila se na arkadama, a kasnije i na svim mogućim konzoloma.
Cilj Pac-Mana je da pojedete sve kuglice u nivou, a da vas pritom mala šarena čudovišta ne pojedu.
Pac-Man se smatra za klasikom u svetu video igara i popularan je i dan-danas.
Donkey Kong
Originalni Donkey Kong bio je namenjen za arkade. Cilj igre je da igrač spase princezu koja se nalazi na vrhu nivoa penjući se po merdevinama, dok mu opasni majmun poznatiji kao Donkey Kong baca burad i postavlja zamke. Nakon ovog dela usledili su nastavci na Nintendu koji su Donkey Konga stavili u malo drugačiju ulogu, pa su tako gejmeri imali priliku da se isprobaju u ulozi čuvenog majmuna.
Super Mario
Možda i najpoznatija igra iz tog perioda. Čuveni vodoinstalater juri da spase svoju princezu, preskačući raznorazne prepreke i uništavajući gomilu smešnih čudovišta koji mu se nađu na putu. Nakon originalnog Super Maria usledili su brojni nastavci, ali je on ipak ostao najpopularniji i najpoznatiji.
Space Invaders
Reč je o arkadnoj pucačini u svemiru, gde igrači imaju za cilj da unište smešno dizajnirane vanzemaljce, pritom izbegavajući njihove napade. Prilično je zarazna, pa su mnogi provodili sate i sate ispred arkada i konzola pokušavajući da obore svoj rekord.
Wolfenstein
Ovo je prva 3D pucačina na svetu. Igrači se bore protiv nacista, a grafika, protivnici i zvukovi deluju neverovatno detinjasto za današnje standarde. Bez obzira na to, ovaj naslov je postavio temelje za sve pucačine koje danas obožavamo.
Doom
Doom je takođe jedna od prvih 3D pucačina. Prilično je krvava, a grafika za današnje standarde izgleda smešno. Ipak, mnogi gejmeri su obožavali da uništavaju karakondžule koje su iskakale na svakom koraku.
Steet Fighter
Ovo je jedna od najčuvenijih borilačkih video igara. Svoj "život" počela je na arkadama, a zatim su se nastavci pojavljivali i za Segu, Sony PlayStation, Nintendo... Zbog borbi i brutalnosti, ovaj naslov je naročito omiljen među mlađim tinejdžerima.
Double Dragon
Double Dragon pojavio se 1987. godine, a reč je o igri koja je najpoznatija po svom multiplejeru, odnosno mogućnosti da se dva igrača bore zajedno protiv horde neprijatelja. Skakanje, udarci rukama i nogama, ali i specijalni potezi su ono po čemu će Double Dragon ostati upamćen.
(Telegraf.rs)