Savitljivi čipovi od papira, plastike i tkanine postaju stvarnost
Kao što je to često slučaj sa tehnologijama u povoju i ova prilično zaostaje u odnosu na dosadašnje standarde, pa PlasticARM čipovi nisu sjajni po pitanju energetske efikasnosti
Britanski proizvođač čipova ARM, odnedavno u vlasništvu Nvidije, predstavio je novi prototip fleksibilnih čipova, najkompleksnijih do sada. Za razliku od svojih silicijumskih "kolega", električna kola PlasticARM-a se štampaju na znatno raznovrsnijim podlogama - plastici, papiru, tkanini...
To je moguće, zato što se u proizvodnji koriste fleksibilne komponente, u ovom slučaju tanak sloj metalnog oksida tranzistora ili TFT. Na taj način, moguće je savijanje bez naknadne deformacije.
Srce ove elektronske komponente je 32-bitni Cortex-M0 CPU (najjeftiniji i najosnovniji procesor Cortex-M klase) koji raspolaže sa 456 bajta ROM i 128 bajta RAM, a čini ga 18.000 tranzistora.
Kao što je to često slučaj sa tehnologijama u povoju i ova prilično zaostaje u odnosu na dosadašnje standarde. PlasticARM nisu sjajni po pitanju energetske efikasnosti. Troši 21 milivat snage, a od toga se 99 odsto protraći.
Čip je takođe povećih dimenzija. Zauzima 59,2 kvadratna milimetra, što je oko 1.500 puta više u odnosu na Cortex M0 silicijumske procesore. Ni performanse mu nisu zavidne. U stanju je da pokrene tri test programa koji su mu fabrički dodeljani tokom proizvodnje.
Jasno je da komponente kao što su PlasticARM neće skoro zameniti silicijumske, ali su svakako najava onoga što će se dešavati u narednih 10 godina. Inženjeri planiraju da u ovom periodu isporuče bilion proizvoda opremljenih ovim čipovima. Jedna od potencijalnih primena u ovoj inicijalnoj fazi - na tetrapaku mleka u samoposluzi gde će detektovati kvarljivost.
(Telegraf.rs/SK.rs)