Meseci postaju sati, sati sekunde: Moćni IBM računar narednih godina postaje 100 puta brži

Novo programsko okruženje IBM-ovog kvantnog računara prenosi programe i na konvencionalni hardver, čime se znatno smanjuje kašnjenje u obavljanju operacija između računara korisnika i kvantnog čipa

Foto: IBM promo

Kompanija IBM znatno je unapredila brzinu izvršavanja operacija svojih kvantnih računara, kombinujući ih sa klasičnim PC računarima. I pored toga što su kvantni računari poslednjih godina veoma napredovali, još uvek nisu u stanju da preuzmu ulogu konvencionalnih koji ih u obavljanju mnogih zadataka nadmašuju.

IBM ističe da su uspeli da kvantne računare učine dosta praktičnijim, uz pomoć novog izvršnog programskog okruženja nazivanog Qiskit. On omogućava "balansiranje između konvencionalnog i kvantnog računarstva, što bi obavljanje specifičnih zadataka trebalo da ubrza i do 100 puta".

Zahvaljujući Qiskit-u, pojedini zadaci za čije obavljanje su donedavno kvantnim računalima trebali meseci, sada mogu da se obave za nekoliko sati.

Qiskit omogućava da se veći broj računara pokreće većom brzinom, i da mogu da se koriste kvantni programe koje mogu da pokreću i drugi korisnici. Međutim, on takođe prenosi programe i na konvencionalni hardver koji se nalazi pored kvantnog, čime se smanjuje kašnjenje u obavljanju operacija između računara korisnika i kvantnog čipa.

IBM planira da pokrene Qiskit tokom ove godine. Novi upravljački sistem i računarske biblioteke bi do 2023. godine trebalo da omoguće IBM-u razvijanje računara sa 1.000 ili više kjubita (qubit - osnovna jedinica u kvatnom računarstvu), što bi toj kompaniji trebalo da obezbedi "kvantnu nadmoć" zahvaljujući kojoj će tehnologija teoretski moći da reši bilo koji zadatak.

Međutim, i sam IBM je svestan da je pred njim dugačak put, budući da je kvantna tehnologija još uvek u fazi razvoja, prenosi ViDi. Sve ovo podseća na doba prvih konvencionalnih računara koja su zahtevali puno "ručnog" programiranja i kojima su trebale godine da izvrše neke zadatke koji se danas čine trivijaln.

U idealnom slučaju, Qiskit i poboljšani hardver će nas dovesti do trenutka kada će svako od nas koristiti kvantne računare, pa makar i u oblaku (kao što to odnedavno nudi Microsoftov Azure Quantum servis).

(Telegraf.rs)