Kompjuter koji je odveo čoveka na Mesec bio je 563 puta sporiji od današnjih punjača za telefone

Budući da je svmirska letelica imala četiri kompjutera, Heler kaže da bi danas bila potrebna četiri Anker PowerPort Atom PD 2 USB-C punjača da se stigne na Mesec

Foto: NASA

Savremeni USB-C punjač, putem koga se pune i napajaju savremeni prenosni uređaji, mnogo je moćniji tehnološki uređaj u odnosu na navigacione kompjutere na svemirskoj letelici Apolo 11, koja je prve astronaute odvela na Mesec.

Softverski inženjer u Apple-u Forest Heler uporedio je tri USB-C punjača: Google Pixel Charger od 18W, Huawei SuperCharge od 40W i Anker PowerPort Atom PD 2 od 60W.

Foto: Anker

Uporedivši njihove RAM (Random Access Memory) memorije sa kompjuterom za navođenje pomenute letelice, otkrio je da Anker punjač ima osam kilobajata RAM-a dok ih računar Apola 11 ima samo četiri.

Na osnovu poređenja RAM memorije, radnog takta, količina prostora instaliranje softvera i još nekoliko drugih komponenti, zaključio je da su današnji USB punjači do 563 puta brži nego Apolov kompjuter, piše Popular Mechanics.

Budući da je svmirska letelica imala četiri kompjutera, Heler kaže da bi danas bila potrebna četiri Anker PowerPort Atom PD 2 USB-C punjača da se stigne na Mesec, uz određene napomene.

Uprkos saznanju od snazi ovih punjača, Heler priznaje da bi postojala određena ograničenja kod njihovog eventualnog korišćenja za napajanje kompjutera svemirske letelice.

Foto: Nasa

Heler kaže da je jedan od nedostataka to što mu nisu bili poznati periferni uređaji kompjutera Apola 11, pa tako nije mogoa da zna kolika je ukupna snaga potrebna da napaja sve uređaje.

Iako naši punjači za kompjutere i pametne telefone možda i ne bi mogli da pošalju svemirski bird nazad na Mesec, saznanje o tome dokle je tehnologija stigla od prvo čovekovog leta na Meses zvuči zaista impresivno!

(Telegraf.rs)