Evo zašto restartovanje kompjutera rešava gotovo svaki problem
Restartovanje kompjutera ponekada može biti jedino rešenje za veliki problem
Ako pitate stručnjaka šta da radite kada naiđete na problem u Windowsu, prva stvar koju će vam najverovatnije reći je - "Da li si probao da ga restartuješ?".
Iako vam se ovo može činiti kao odgovor kojim želi da vas otkači, restartovanjem kompjutera zaista možete da rešite mnoge probleme.
Zašto moramo da resetujemo telefone - i ko je zaista kriv za to?
Međutim, zašto restartovanje uređaja ili nekog programa rešava toliko problema?
Pojedinim problemima je potreban restart
Kako bismo ilustrovali zašto restartovanje rešava toliko problema, možemo da pogledamo ultimativni softverski problem na koji Windows može da naiđe: Plavi ekran smrti.
Plavi ekran smrti izaziva mala greška, najverovatnije problem sa hardverskim drajverom ili problem u radu neke komponente.
Windows dolazi u stanje kada ne zna kako da se oporavi, zato prestaje sa radom, pokazuje plavi ekran, sakuplja informacije u vezhi sa problemom i automatski restartuje kompjuter umesto vas.
U pozadini, Windows restartuje problematičan grafički drajver.
Međutim, Zašto Windows jednostavno ne reši problem, nego restartuje drajver, i sam kompjuter?
Windows to radi jer ne može drugačije - kod je naišao na problem i potpuno prestao da radi, tako da ne postoji način da se nastavi. Restartovanjem, kod može da krene ispočetka i, uz malo sreće, neće ponovo naići na novi problem.
Restartovanjem Windows briše trenutno, problematično, stanje softvera, a samim tim i svaki kod koji je naišao na problem i više ne radi kako treba.
Kada restartujete kompjuter, on diže sistem od nule, restartuje sav softver i on ponovo počinje da radi kao što je radio i pre problema.
Na samom kraju, lakše je sve početi ispočetka nego tražiti i identifikovati problem - zapravo, u pojedinim situacijama, taj problem je nemoguće rešiti na bilo koji drugi način sem restartom.
(Telegraf.rs)