Polomljene ekrane naših telefona uskoro ćemo sami praviti u kuhinji!

Novi materijal, osim savitljivosti i provodnosti ima i veću prozirnost, pa bi pametni telefoni sa ekranom na dodir, izrađenim od njega, trebalo da troše manje energije i time produže trajanje baterije za 10 odsto

Naučnici australijskog Univetziteta RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology - Kraljevski melburnški tehnološki institut) proizveli su novi ultratanki elektronski materijal koji je 100 puta tanji od postojećih materijala koji se koriste u izradi ekrana osetljivih na dodir.

Materijal, izrađen od indijum-kalaj oksida, upotrebom tehnologije štampe tečnog metala, pretvorili su u dvodimenzionalni film. Listovi nano debljine kompatibilni su sa postojećim elektronskim tehnologijama, a zbog svoje savitljivosti mogu da se proizvode metodom rotacione štampe, kao novine.

Indijum-kalajna legura se zagreva na temperaturu do 200 stepeni celzijusa, na kojoj postaje tečna, da bi se potom valjala preko površine za izradu ultratankih listova indijum-kalajnog oksida.

Novi materijal, osim savitljivosti i provodnosti ima i veću prozirnost, što znači da propušta više svetlosti, pa bi pametni telefoni sa ekranom na dodir, izrađenim od njega, trebalo da troše manje energije i time produže trajanje baterije za 10 odsto.

Naučnici ističu da je današnja tehnologija proizvodnje tankih prozirnih filmova, koji se koriste u telefonima, prespora, da troši previše energije i da se odvija u specijalnim vakuumskim komorama, prenosi EurekAlert!. Ekrani na dodir sa filmovima od indijum-kalaj oksida mogli bi da se proizvode i u nečijoj kuhinji bez ikakve posebno specijalizovane opreme.

Melburnški naučnici su podneli patentni zahtev za svoju tehnologiju i sada se nadaju se da će uskoro uspeti da je komercijalizuju. Njihov cilj je da se na tržištu jednog dana nađu elektronski uređaji sa jeftiniji ekranima ostljivim na dodir.

(Telegraf.rs)