Zašto je iPhone toliko skup?

Cenu telefona ne čine smao delovi i njihovo sklapanje

Appleov izvršni direktor imao je čuvenu izjavu da je video mnoga rasklapanja i analize iPhonea i cene za sve komponente koje idu u njega, ali da ništa ne može ni da priđe pravoj ceni smišljanja, razvijanja i sklapanja jednpo0g telefona tokom vremena.

Ipak. čak i da pretpostavimo 30 odsto veće cene preko 390 dolara vrednih komponenti iPhonea XS Max i cene njegovog sklapanja, Appleu i dalje ostaje prilično velika margina profita za svaki prodati telefon.

Ovo su najgori iPhone telefoni svih vremena

Sa druge strane, Apple je veoma disciplinovana kompanija koja ne skače na svaki novitet koji Android proizvođači stave u svoj telefon.

Kompanija iz Kupertina pažljivo bira ono što ide u njene telefone i čeka da zanimljiva nova tehnologija sazri i pokaže se kao pouzdana pre nego što završi u iPhoneu.

Ovo je Appleu omogućilo da konstantno drži svojeoperativne margine visoko u poređenju sa drugim proizvođačima.

Ipak, čak ni Apple nije imun na suludi tempo u mobilnoj industriji koji tera sve proizvođače da u svoje telefone guraju sve više i više nove tehnologije kkao bi ostali kompetitivni.

Jedinstveni TrueDepth kamera komplet koji se koristi za FaceID na novijim iPhone uređajima i OLED displeji su samo neki od primera za gore iznetu tvrdnju. Sa druge strane, Samsung ima gotovo kompletan monopol nad

OLED panelima i može da podigne njihove cene i za 300 odsto u poređenju sa vremenom kada je Apple imao samo LCD modele.

Sve ovo je cene materijala i proizvodnje samo dodatno povećalo tokom vremena, a dobar deo te cifre prebačen je i na kupce.

Naravno, ovo se ne odnosi samo na Apple, već i na sve ostale prozivođače koji u svojoj ponudi imaju premijum telefone koji koštaju preko 800 evra.

Jedno je sigurno, kako naš apetite za novim tehnologijama i mogućnostima bude rastao, tako će rasti i cene telefona.

(Telegraf.rs)