Ujedinjene Nacije će potpuno kontrolisati Internet!

Među državama koje podržavaju ovu inicijativu su Rusija i Kina

Diplomatski proces koji započinje 27. februara u Ženevi može rezultirati time što će Ujedinjene nacije  dobiti nadmoć nad internetom i slobodom informisanja. Mnogo država, uključujući i Rusiju i Kinu trude se da  dostignu ovaj cilj do kraja godine.

Premijer Rusije Vladimir Putin izjavio je da je njegov jedini cilj uspostavljanje internacionalne kontrole nad internetom kroz Internacionalnu Telekomunikacijsku Uniju (ITA), organizaciju koja je pod UN-om.

Ove nove regulacije će samo podupreti već napredni režim postavljen 1988. godine.

Danas, Rusija i Kina sa svojim saveznicima u ITA pokušavaju da izvrše svoj uticaj na neregulisanim sektorima iz 1988. Na konferenciji u Dubaiju predloženo je da privatni i bitni dokumenti budu uvek pod internacionalnom kontrolom i istaknuto je da je bitno ovlastiti ITA kao osnovnog regulatora u očuvanju bezbednosti podataka u važnim institucijama, vladama.

Mnoge zemlje u razvoju, zainteresovane su za ove ideje, a stručnjaci smatraju da bi uspešna strategija u okviru svake nacije podstakla dijalog među svim zainteresovanim stranama.

Logično rešenje ITA bi bilo da, u saradnji sa drugim vladama, teži formiranju konsenzusa oko globalnog problema - interneta.

Ono što je bitno istaći kao osobinu ITA je to što, za razliku od Saveta bezbednosti UN-a, nijedna zemlja ne može držati veto u ITA postupku. Imajući ovo na umu, neki procenjuju da bi oko 90 zemalja podržalo ITA  radi globalnog prosperiteta.

(Isidora Danić)