DVOSTRUKI ARŠINI JUTJUBA: Zabranjuju klipove, a dopuštaju najgore vređanje u komentarima! (VIDEO)
- Jujtub sigurno ima resurse da to sredi. Međutim, dok im ne iskrsne problem koji će ih naterati da se pozabave time, stvari će ostati nepromenjene - smatraju IT stručnjaci
Društvene mreže, poput Jutjuba, primenjuju od svog osnivanja veoma čudno pravilo vezano za njihov sadržaj. Dok je strogo zabranjeno objavljivanje bilo kakvog eksplicitnog sadržaja, u komentarima koji idu kao propratni deo klipa, dozvoljeni su komentari puni psovki, pretnji, najgorih vulgarnosti i omalovažavanja!
Tako posetioci ovih sajtova, ako žele da vide neki od klipova koji ih zanima, moraju da čitaju najogavnije uvrede kojim se ostali korisnici međusobno čašćavaju.
Dragan Varagić, profesor ITS-a, Visoke škole strukovnih studija za informacione tehnologije i predavač na IT Akademiji, navodi da, načelno gledano, društvene mreže poput Jutjuba nemaju nadležnost nad komentarima koje su osnovali njihovi korisnici i da bi to trebalo da rešavaju "vlasnici" naloga u okviru kojih se emituju i komentarišu snimci.
- Jutjub je jedan od najpopularnijih sajtova svuda na svetu. On se nalazi na trećem mestu po posećenosti, iza Gugla i Fejsbuka. Struktura servisa je takva da oni nisu odgovorni za komentare koji se pišu ispod pojedinih klipova, već kreatori tih kanala. Međutim, to je problem i Jutjuba, a oni ga ne rešavaju, jer se do sada nije desio nikakav skandal koji je vezan na tu temu. Kada se desi nešto krupno i kad iskrsne neki krupan problem u vezi komentara, Jutjub će ga rešiti. Ovaj sajt ima resurse i softvere da to sredi. Za moderisanje komentara Jutjubu je potreban ogroman broj moderatora. Za giganta kao što je ova firma to neće biti problem, ukoliko bude bilo potrebno. Međutim, dok se tako nešto ne desi, odnosno dok im ne iskrsne neki problem koji će ih naterati da se pozabave time, stvari će ostati nepromenjene - smatra profesor Varagić.
Nikolić smatra da je nedavna dekriminalizacija klevete u srpskom zakonodavstvu podsticaj slobodi izražavanja u javnoj komunikaciji. On upozorava, ipak, da demokratija nije anarhija i da konsekvenca liberalnih zakona ne sme da bude da svako bez ikakve odgovornosti radi šta hoće.
- Za razliku od časti, koja je unutrašnje osećanje, postoji ugled, koji je ono što drugi misle o nama. Taj ugled mogu imati i fizička i pravna lica i on treba da bude zaštićen - zaključuje Nikolić.
(Telegraf.rs)