Mozilla testira "Review Checker" za identifikaciju lažnih recenzija u Firefoxu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Mozilla u partnerstvu sa Fakespotom unapređuje iskustvo korisnika omogućavanjem provere pouzdanosti online recenzija proizvoda direktno u Firefox pregledaču

Foto: Yusak Laksmana / Shutterstock.com

U svetlu sveprisutnih lažnih recenzija koje potkopavaju poverenje korisnika u online tržišta, Mozilla je pokrenula eksperimentalnu funkciju "Review Checker" na svom Firefox pregledaču. Ova funkcija koristi tehnologiju kompanije Fakespot, koju je Mozilla fondacija akvizirala ranije ove godine.

Izvor MSPowerUser bio je prvi koji je skrenuo pažnju na ovu novu funkcionalnost, a jedan od direktora Firefox proizvoda, potvrdio je za TheVerge da je testiranje alata u toku sa ograničenom publikom u Sjedinjenim Američkim Državama.

Lažne recenzije su problem koji pogađa kako prodavce, tako i kupce na internetu. Amazon, jedan od najvećih online trgovaca, uklonio je desetine hiljada recenzija za koje je smatralo da su lažne. U Velikoj Britaniji, antimonopolski organi čak su otvorili zvaničnu istragu o ovom sveprisutnom problemu.

Nova funkcija Firefox pregledača korisnicima će nuditi prilagođene informacije o pouzdanosti recenzija proizvoda koje posmatraju. Korisnici mogu da pristupe ovoj funkciji klikom na ikonicu u URL traci pregledača. Alat dodeljuje recenzijama proizvoda ocenu na osnovu toga koliko su pouzdane i nudi "filtriranu ocenu" izrađenu na temelju pouzdanih recenzija.

Zahvaljujući Fakespot tehnologiji, koja koristi veštačku inteligenciju i mašinsko učenje, alat je u stanju da detektuje obrasce i sličnosti između recenzija kako bi označila one koje su verovatno lažne. Ovaj napredak predstavlja značajan korak ka povećanju transparentnosti i pouzdanosti u online trgovini.

Iako je alat još u fazi testiranja, postoji velika mogućnost da će Firefox i Fakespot tehnologija privući znatno veći broj korisnika ako se funkcija pokaže kao uspešna. Detalji o zvaničnom puštanju u rad još uvek nisu poznati.

(Telegraf.rs)