Šta da radite ako se "upecate" na email prevaru

Izraz “phishing” je nastao od engleske reči “fishing” (pecanje) pošto hakeri ovakvom poštom “bacaju udicu” kao u pecanju i čekaju da se neko od ciljanih korisnika “upeca”

Prevare putem e-pošte nastoje da zarade na vašim ličnim podacima. Jednom kada lopovi dobiju vaše osetljive podatke, mogu da ih koriste za vršenje raznih zločina - ili mogu da ih prodaju na mračnom vebu.

Evo detaljnijeg pogleda na to kako funkcionišu phishing prevare i šta bi trebalo da uradite, ako vi budete žrtva takve prevare.

Phishing email je vrsta online prevare gde napadač pomoću emaila pokušava da ukrade vaše kredencijale (korisničko ime i lozinka) ili da zarazi vaš računar.

Ovakva elektronska pošta je sve češća i funkcioniše tako što se hakeri često predstavljaju kao velike kompanije čije usluge verovatno koristite i navode vas da preuzmete i otvorite fajlove koji se nalaze u prilogu ili da kliknete na link koji se nalazi u poruci kako bi došli do vaših ličnih informacija.

Postoji nekoliko načina da ustanovite da li je neki mejl zapravo phishing prevara. Međutim, to će zahtevati od vas malo vremena i pažnje pri čitanju elektronske pošte.

Pre svega obratite pažnju na mejl adresu sa koje vam je pošta stigla. Pošto nijedna dva domena (tekst posle znaka @) nisu identična, hakeri pokušavaju da nađu najsličniju moguću adresu nekoj firmi za koju se pretvaraju da predstavljaju.

Dalje, dobri signali su i linkovi u mejlu ili sam sadržaj mejla. Linkovi će sasvim sigurno, u najmanju ruku, biti sumnjivi, a sadržaj mejla biće napisan tako da izaziva paniku. Važno je ostati pribran i dobro proveriti sve ovo.

Ukoliko se ipak “upecate” na nešto ovako, postoje koraci koje može preduzeti kako biste se zaštitili.

Korake pogledajte u videu na početku teksta.

(Telegraf.rs)