Šta je VPN, kakvi tipovi postoje i kako funkcioniše: Kompletan vodič za one koji žele privatnost na internetu
U digitalnom svetu ništa zaista nije privatno. Šta možete uraditi ako želite privatnost, čak i kada ste onlajn?
Obično, kada se povežete na internet, podaci slobodno teku dok kupujete, surfujete mrežom ili čak obavljate bankovne transakcije. Ovo čini vaše podatke ranjivim na hakerske napade ili onlajn prevare.
U digitalnom svetu ništa zaista nije privatno. Šta možete uraditi ako želite privatnost, čak i kada ste onlajn?
Počnite da koristite VPN.
Virtuelna privatna mreža (VPN) obezbeđuje sigurnost između korisnika i njihovog interneta. Šifruje podatke u virtuelnom “tunelu” što dovodi do bezbednog surfovanja interneta.
Neke od prednosti koje VPN nudi su:
- Sakriva privatne informacije
- Štedi podatke i sprečava ograničavanje propusnog opsega
- Omogućava pristup uslugama blokiranim u vašem regionu
- Skalabilne mreže
- Smanjeni troškovi podrške
- Osigurava podatke
- Omogućava vam da slobodno koristite internet
Ove mreže možete da koristite na platformama kao što su Android, iOS, macOS ili Windows, a na raspolaganju je mnogo opcija.
Zašto je VPN važan?
Danas se skoro svi dnevni zadaci obavljaju na internetu. Od povezivanja sa našim prijateljima do bankovnih transakcija za velike kupovine, sve se može uraditi jednim klikom. Tada treba osigurati da vaše važne informacije ne stoje pored puta, da svako može da ih pokupi. Ako podaci nisu šifrovani, mogu privući hakere ili prevarante.
Korišćenje virtuelne privatne mreže (VPN) može smanjiti šanse da vaše podatke hakeri zloupotrebe ili im uđu u trag. Blokira pristup vašim ličnim podacima, istoriji pregledanja ili drugim aktivnostima.
Dok birate VPN uslugu, obavezno proverite brzinu, reputaciju, karakteristike i tip šifrovanja ili koji protokol koriste.
Vrste VPN protokola
Šifrovane veze koje koristi VPN nazivaju se “tunelima”. Sledeća lista sadrži različite načine na koje možete podesiti svoju VPN vezu.
Open VPN
Open VPN je najčešće korišćen protokol. Njegovo šifrovanje je zasnovano na OpenSSL i SSLv3/TLSv1 protokolima. Dostupan je za Windows, Linux, rutere, Android i druge platforme. Smatra se jednim od najboljih izbora za VPN uslugu.
PPTP
Protokol za tuneliranje od tačke do tačke, tj. PPTP, ima određena curenja, ali pruža brzi internet. Preferiraju ga korisnici koji daju prednost brzini interneta u odnosu na sigurnost podataka. Korisnici ga uglavnom koriste kako bi prevazišli ograničenja brzine nekih striming servisa.
IKEv2/IPsec
Ovaj VPN protokol je zasnovan na IPSec-u koji korisnicima omogućava brzo povezivanje i prebacivanje sa jedne mreže na drugu. Mogućnost brzog prebacivanja čini ga savršenim izborom za korisnike koji koriste VPN uslugu na svojim pametnim telefonima jer korisnici pametnih telefona često prelaze između Wi-Fi i mobilnih mreža za prenos podataka.
IPsec/L2TP
Ovaj tip protokola kombinuje IPSec sa L2TP za šifrovanje podataka i izgradnju bezbedne veze. To ga čini drugim najboljim izborom nakon Open VPN-a.
WireGuard
WireGuard VPN je novi protokol koji je dizajniran da radi na Linuxu sa ciljem da dobro funkcioniše u poređenju sa OpenVPN-om ili IPSec-om. Ipak, ovaj protokol je još uvek u fazi razvoja.
Softether
Softether je aplikacija otvorenog koda koja može da radi na različitim platformama. Ali za razliku od gore navedenih protokola, Softether ne može da radi kao samostalni VPN protokol.
Rad VPN-a na prvi pogled može delovati komplikovano, ali je zapravo jednostavno povezati se na neki VPN serbis.
Samo se pretplatite na VPN provajdera i preuzmite softver. Instalirajte VPN uz pomoć uputstava prikazanih na ekranu. Kada završite, izaberite server na koji želite da se povežete i sačekajte da VPN završi ostatak procesa.
Uz pomoć VPN-a, iako ste anonimni na mreži, možete ostati bezbedni i zaštićeni.
Naravno, na vama je da pronađete VPN servis koji vam najviše odgovara.
(Telegraf.rs)