YouTube je jedan od najvećih izvora lažnih vesti, kažu stručnjaci

Platforma ne čini dovoljno u borbi protiv širenja neistina, navodi se u pismu koje je potpisalo više od 80 fektčeking organizacija.

Foto: Pixabay

YouTube je jedan od najvećih izvora onlajn dezinformacija i platforma ne čini dovoljno u borbi protiv širenja neistina, prema globalnoj koaliciji fektčeking organizacija.

U pismu koje je potpisalo više od 80 organizacija, navodi se da platforma hostuje sadržaje mnoštva grupa koje šire neistine i dezinformacije na internetu, posebno o pandemiji i američkim izborima.

“YouTube dozvoljava da beskrupulozni akteri koriste platformu kako bi manipulisali i iskorišćavali druge, i time prikupljali sredstva. Trenutne mere protiv ovoga su nedovoljne“, navodi se u pismu upućenom izvršnoj direktorki YouTube-a, Suzan Vojcicki, u kojem se YouTube opisuje kao “glavni kanal” za laži.

U pismu se poziva YouTube, koji je u vlasništvu Google-a, da izvrši četiri promene u svom radu: posvećenost finansiranju nezavisnih istraživanja kampanja dezinformacija na platformi, pružanje linkova do istinitih činjenica u video snimcima koji distribuiraju dezinformacije, sprečavanje svojih algoritama da promovišu ponovljene prestupnike, i da pojača borbu protiv dezinformacija koje nisu na engleskom jeziku.

U pismu fektčekera navodi se da je neuspeh YouTube da se pozabavi neistinama posebno izražen u Latinskoj Americi, Aziji i Africi.

Potpisnici su iz više od 40 zemalja sa različitim izvorima finansiranja. Među njima su: Full Fact, dobrotvorna organizacija u Ujedinjenom Kraljevstvu, Washington Post Fact Checker, koju finansiraju istoimene novine, španska Maldita, fondacija za proveru činjenica; i India Today.

YouTube-ove smernice navode da su “određeni tipovi obmanjujućih sadržaja sa ozbiljnim rizikom od velike štete” zabranjeni na platformi, što uključuje promovisanje lažnih lekova ili tretmana i mešanje u političke izbore.

Youtube je preduzeo neke korake da suzbije dezinformacije o pandemiji u oktobru 2020. godine zabranivši neistine o vakcinaciji protiv virusa, ubrzo nakon što je Facebook doneo sličnu odluku. Godinu dana kasnije, kompanija je rekla je da će ukloniti video snimke koji šire dezinformacije o svim vakcinama.

Međutim, prema ovim grupama to nije dovoljno i potrebno je uraditi mnogo više.

(Telegraf.rs)