"Virus ubica" bi u bliskoj budućnosti mogao da postane ozbiljna opasnost po živote ljudi

Ako uspešno izvrši svoj "zadatak" i pritom dovede i do ljudskih žrtava, on postaje "virus ubica" odnosno "kilver"...

Foto: Pixabay

Sajber kriminalici bi do 2025. godine mogli da počnu da izvode napade koji će tehnologiju i uređaje na koje budu usmereni pretvarati u oružje za napad na druge ljude.

Do takvog scenarija bi mogli da dovedu napadi hakera direktno usmereni na tzv. operacionu tehnologiju (OT), odnosno na hardver i softver koji nadzire, prati, otkriva ili sam izaziva promene unutar velikih računarskih sistema (kao što je npr. industrijska oprema, odnosno sav njen softver i hardver).

Američka kompanija Gartner, koja se bavi naučno-tehnloškim istraživanjima i konsaltingom, procenjuje da bi posledice takvih "sajber-fizičkih" napada, pored ljudskih žrtava, bili i ogromni finansijski gubici koji će se meriti desetinama milijardi dolara.

Foto-ilustracija: Pixabay, Shutterstock

Naftovod kao primer

Primer jednog takvog napada velikih razmera je prilično svež. Ove godine u maju hakeri su izvršili napad na američki "Kolonijal pajplajn" naftovod, što se smatra jednim od najvećih napada na neku ključnu nacionalnu infrastrukturu u istoriji. Upravo tak primer pokazuje da su hakerski napadi velikih razmera počeli da izlaze iz holivudskih studija i postaju deo stvarnog sveta.

Ovakvih napada, na mnogo manje sisteme, bilo je i pre "Kolonijala". Svima je, uglavnom, zajedničko to što ciljaju da onesposobe bezbednosne sistem nadzora, koji su projektovani da isključe proizvodna postrojenja u slučaju velikih havarija, piše Dataquest. Ako takav malver (malware) uspešno izvrši svoj "zadatak" i pritom dovede i do ljudskih žrtava, on postaje "virus ubica" odnosno "kilver" (killware).

OT sistemi najčešće nisu cilj napada hakera, već bivaju iskorišćeni kao sredstvo. Zato Gartner upozorava da će kriminalcima upravo oni u bliskoj budućnosti, pomoću "kilvera", postajati oružja sposobna da nanesu veliku štetu i potencijalno usmrte veliki broj ljudi. Predviđa se da bi potencijalna meta takvih napada mogli da postanu hemijske industrija, sistemi kontorle avio saobraća, brane, elektrane i slična velika postorojenja i objekti.

Foto: Unsplash

Iz digitalnog u fizički svet

Neke bezbednosne agencije u Evopi i SAD već neko vreme razmatraju mogućnosti izvođenja ovakvih napada i zbog toga, u saradanji sa vladama rade na pripremi pravnih okvira za suprotstavljanje takvim pretnjama.

Cilj preduzimanja takvih mera je jačanje kontole OT sistema i prevenicija fatalnih incidenata koji dolaze iz digitalnog sveta i ostavljaju katastofalne posledice na fizički svet. I pored toga što još uvek nije bilo fatalnih incidenta većih razmera izazvanih napadima na OT sisteme, sasvim je razumno predvideti da bi "kilver" u dogledno vreme mogao da nađe svoju prvu žrtvu.

Zbog toga, stručnjaci zaduženi za bezbednost i procenu rizika moraju da se potrude da što pre dođe do stvaranja što šireg okvira kontrole koja će proširiti već postojeće standarde sajber bezbednosti.

(Telegraf.rs)