Službe od sada mogu da pretražuju istoriju pretrage interneta bez sudskog naloga
Službe su i do sada imale mogućnost da podatke o istoriji pretraživanja, bez sudskog naloga, traže od internet provajdera, ali ne i da same "kopaju" po privatnim kompjuterima
U "najvećem udaru na privatnost građana", kako poslednji potez Senata nazivaju američki mediji, to telo je dalo odrešene ruke bezbednosnim agencijama, kao što su CIA i FBI, da mogu bez sudskog naloga da pretražuju istoriju korišćenja i pretraživanja interneta građana.
Demokratski senator Ron Vejden i republikanac Stiv Dajns bili su glavni inicijatori ovakve odluke, koja je bezbednosnim službama praktično dala odrešene ruke kada nadzor građana kao mera "zaštite nacionalne bezbednosti" u pitanju.
Zanimljivo je, međutim, pomenuti da je amandman na Patriotski zakon (Patriot Act) iz 2001. godine, donet posle terorostičkih napada na Svetski trgovinski centar u Njujorku i zgradu Pentagona, u korist zaštite privatnosti propao sa samo jednim glasom manje, budući da se senatori koji bi za njega glasali nisu se pojavili na zasedanju.
Inače, pre izglasavanja amandmana bezbednosne agencije su, po članu 215 tog zakona, imale mogućnost da podatke o istoriji pretraživanja interneta, bez sudskog naloga, traže od internet provajdera, ali ne i da same "kopaju" po privatnim kompjuterima i serverima, piše The Next Web.
Izglasavanje ovog amandmana, predstavlja prepretku ostvarivanju prava privatsnosti na više nivoa, tvrde stučnjaci za zaštitu prava građana.
Poslednji potez Senata SAD nije usamljen slučaj, budući da su brojne vlade iskoristile pandemiju korona virusa kao "štit" za uvođenje brojnih novih mera nadzora, bez posebno razrađenih pravila njihovog sprovođenja.
(Telegraf.rs)