OTKRIVAMO: Kako napraviti neprobojnu lozinku!
Nasuprot mišljenju da je najbolja šifra ona koja kombinuje velika i mala slova, brojeve i znake interpunkcije, postoji nešto mnogo bitnije: dužina. Dugačka lozinka bez posebnih karaktera jača je od kraće šifre sa njima!
Najbolji način da nešto zaključate u digitalnom svetu - bilo od napadača spolja ili od ljudi koji koriste isti računar kao i vi - je da koristite različite, jake lozinke za svaki različiti sajt i svaku različitu situaciju, tako da, ako do proboja u vaš svet dođe, bude ugrožen samo jedan sajt, a ne ceo vaš kompjuterski univerzum.
Međutim, ono što je snažna šifra možda nije ono što vi mislite da jeste.
Uobičajena definicija snažne lozinke je nešto što ima osam karaktera (što duža, to bolje), sa kombinacijom velikih i malih slova, brojeva, i ako to sajt dozvoljava, posebnim karakterima kao što su "!", "?" ili "#".
Ali, ispostavlja se da što je zaista snažna šifra uopšte nema veze sa tim, već samo sa dužinom. Brojevi, kapitalizacija, posebni karakteri, svi su samo bonus, ali kratka šifra koja koristi sve ove trikove slabija je od duge šifre sa stvarnim rečima.
Koliko je snažna vaša lozinka? Možete proveriti na sajtu PassFault.com.
Kada ukucate svoju lozinku koju želite da proverite, dobićete procenu koliko je vremena potrebno da se ona razbije. Dobro je da su potrebne barem godine da se to desi, ali idealno je ako su u pitanju stoleća.
Na primer, lozinka "vetrenjaca" će biti razbijena za četiri godine i sedam meseci sa običnim računarom, ali za samo pet dana sa posebnim hakerskim softverom koji košta 900 dolara.
Međutim, za razbijanje lozinke "vetrenjacesupredivne" biće potrebno 7934636288 vekova na običnom računaru, i 33060985 vekova sa 900 dolara vrednim programom.