Razbijanje kompanije Google na vidiku: "Vuk u jagnjećoj koži i dalje ostaje vuk"

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock/kovop

Razbijanje kompanije Google bi moglo da postane stvarnost nakon što je američki sud započeo ključnu fazu istorijskog antimonopolskog postupka protiv tehnološkog giganta. U ponedeljak je počelo saslušanje koje će odrediti kakve sankcije očekuju kompaniju, nakon što je sud prethodno utvrdio da je Google monopol nelegalno održavan kroz plaćanje milijardi dolara da bi bio podrazumevani pretraživač na različitim uređajima i platformama.

"Došlo je vreme da Google-u i svim drugim monopolistima koji prate ovaj slučaj – a verujte mi, prate ga – pokažemo da kršenje antimonopolskih zakona povlači ozbiljne posledice", izjavio je Dejvid Dalkvajst, glavni zastupnik američkog Ministarstva pravde, u svom uvodnom obraćanju.

Ovaj antimonopolski slučaj ima istorijski značaj jer predstavlja prvi veliki uspeh američkih regulatora protiv tehnološke kompanije u poslednjih 25 godina. Posebna zanimljivost je da je proces započela administracija Džoa Bajdena, dok sada fazu sankcija vodi pravosudni tim pod vođstvom administracije Donalda Trampa. Saslušanje pred sudijom Amitom Mehtom u Vašingtonu planirano je da traje tri nedelje.

Tim Ministarstva pravde iznosi radikalne predloge sankcija, od kojih najdrastičniji predviđa odvajanje Chrome-a od matične kompanije Alphabet. Chrome je trenutno dominantan veb pregledač koji koristi oko 65% internet korisnika širom sveta i predstavlja ključnu komponentu Google-ovog tehnološkog ekosistema.

Dalkvajst je naglasio da je Chrome "suštinski kanal za internet pretragu" koji generiše približno 35% svih Google pretraga. Dodao je da bi odvajanje Chrome-a bilo održivo rešenje jer "Chrome donosi znatno više prihoda nego što košta njegovo održavanje", te da bi mogao da funkcioniše kao zasebna kompanija.

Foto: Koshiro K / Shutterstock.com

Tehnološki monopol i deljenje podataka kao ključ za tržišnu utakmicu

Druga revolucionarna mera koju zagovara američka vlada tiče se prisilnog deljenja podataka sa konkurentima. Pravni tim Ministarstva pravde argumentuje da je Google monopol izgradio neprevaziđenu bazu podataka tokom više od dve decenije, što mu daje ogromnu prednost u kvalitetu pretrage i razvoju algoritama koju konkurenti ne mogu samostalno nadoknaditi.

"Zamislite atletsku trku gde je jedan takmičar počeo da trči deset godina pre svih ostalih", slikovito je objasnio Dalkvajst. "Bez pristupa tim podacima, ostali pretraživači jednostavno nemaju šansu da pruže uporediv kvalitet usluge."

Predlog uključuje kratkoročno omogućavanje konkurentima da koriste Google-ove rezultate pretrage kroz sindikaciju (praksa koja već postoji na tržištima poput Japana gde Yahoo Japan koristi Google-ove podatke), kao i dugoročnije deljenje podataka o korisničkim upitima i njihovom ponašanju tokom narednih deset godina.

Tehnološki monopol Google-a dobija novu dimenziju u eri veštačke inteligencije koja ubrzano transformiše tržište internet pretrage. Pravosudni tim tvrdi da bi deljenje podataka moglo sprečiti da kompanija iskoristi svoju postojeću dominaciju za stvaranje novog monopola u oblasti AI-generisane pretrage.

Predstavnici konkurentskih pretraživača kao što su Microsoft Bing i DuckDuckGo svedočiće tokom antimonopolskog slučaja, tvrdeći da čak ni najnoviji napredak u generativnoj veštačkoj inteligenciji ne može nadoknaditi prednost koju Google ima zahvaljujući svom monopolskom položaju. Zanimljivo je da će i predstavnik OpenAI-ja, tvorca ChatGPT-ja, svedočiti o neophodnosti pristupa podacima za kompleksne vrste upita.

Foto: Shutterstock

Razbijanje kompanije Google bi moglo da uključi i Android sistem

Ministarstvo pravde traži uspostavljanje jakih mehanizama protiv zaobilaženja sankcija, ukazujući da je Google već počeo da nudi nove ugovore o distribuciji koji suštinski kopiraju one koji su proglašeni nelegalnima.

"Vuk u jagnjećoj koži i dalje ostaje vuk", upozorio je Dalkvajst, dodajući da su mnogi Google-ovi poslovni partneri odbili da svedoče zbog straha od odmazde.Kao dodatni pritisak, vlada predlaže "uslovnu prodaju" Android operativnog sistema ako se tržište internet pretrage ne otvori za značajniju konkurenciju u narednih pet godina. Ova mera pokazuje koliko je ozbiljno razbijanje kompanije Google koje regulatori razmatraju, s obzirom da Android pokreće više od 70% pametnih telefona u svetu i predstavlja ključni element Google-ove strategije dominacije u mobilnoj pretrazi.

Google-ovi zastupnici iznose kontra-argumente, prvenstveno tvrdeći da bi predloženo deljenje podataka ugrozilo privatnost korisnika i potencijalno nacionalnu bezbednost. Kompanija takođe insistira da bi trebalo da joj bude dozvoljeno da nastavi sa plaćanjem za pozicioniranje svog pretraživača, predlažući jedino da ti ugovori traju godinu dana (uz mogućnost obnavljanja).

Dalkvajst je odbacio ove argumente kao predvidive taktike zastrašivanja, podsećajući da je i telekomunikacijski gigant AT&T svojevremeno tvrdio da bi njegovo razbijanje dovelo do američkog poraza u Hladnom ratu. "Američka tržišta najbolje funkcionišu kada američki konkurenti zaista konkurišu jedni drugima, a ne kada jedan tehnološki monopol kontroliše ceo ekosistem", zaključio je.

Nakon tronedeljnog suđenja, očekuje se da sudija Mehta donese presudu o mogućem razbijanju kompanije Google pre kraja leta. Google će gotovo sigurno uložiti žalbu ukoliko sud naloži značajno restrukturiranje kompanije. Ova odluka verovatno će uspostaviti presedan za buduće antimonopolske slučajeve u digitalnom dobu i mogla bi fundamentalno promeniti tehnološki pejzaž kakav danas poznajemo.

(Telegraf.rs)