Indonezija popušta: Apple plaća milijardu dolara, vraća se iPhone 16 nakon petomesečne zabrane

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Indonezija i Apple su postigli dugo očekivani dogovor o ukidanju zabrane prodaje iPhone 16 modela, saznaju izvori bliski pregovorima. Ovaj sporazum označava kraj petomesečnog nadmudrivanja tokom kojeg je američki tehnološki gigant morao da poveća obećano ulaganje u zemlju na impresivnih milijardu dolara.

Ministarstvo industrije Indonezije, koje je odgovorno za sprovođenje zabrane, trebalo bi da potpiše memorandum o sporazumu sa kompanijom Apple već ove nedelje, prema izvorima upoznatim sa pregovorima. Planirano je i održavanje konferencije za štampu, a ministarstvo namerava da izda dozvolu za prodaju iPhone 16 uređaja što je pre moguće.

Spor je počeo u oktobru kada je Indonezija odbila da izda dozvolu za prodaju najnovijeg Apple uređaja, navodeći kao razlog neispunjavanje domaćih zahteva za proizvodnju pametnih telefona i tableta. Apple je tada obećao investiciju od milijardu dolara u Indoneziju, što je predsednik Prabovo Subianto prihvatio i naložio svojim ministrima da potvrde. Međutim, Ministarstvo industrije je prošlog meseca neočekivano održalo zabranu tražeći bolje uslove.

Pored investicije od milijardu dolara, Apple će se obavezati na obuku lokalnog stanovništva u oblasti istraživanja i razvoja kompanijskih proizvoda, kako bi kasnije mogli da razvijaju sličan softver i dizajniraju sopstvene proizvode. Ovaj potez će zadovoljiti vladu koja je insistirala da Apple uspostavi istraživačke i razvojne centre u zemlji.

Apple ulaže u obrazovanje i proizvodnju bez pokretanja proizvodnje iPhone-a

Inovaciono ulaganje biće realizovano kroz programe koji se razlikuju od postojećih Apple akademija, ističe jedan od izvora. Međutim, važno je napomenuti da Apple nema neposredne planove za početak proizvodnje iPhone uređaja u zemlji.

Iako su obe strane postigle dogovor o uslovima ukidanja zabrane, Indonezija je ranije menjala odluke, pa bi sporazum još uvek mogao da propadne. Predstavnici kompanije Apple i Ministarstva industrije Indonezije nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.

Uprkos januarskom iznenadnom propadanju dogovora, pregovori su nastavili da napreduju pozitivno. Prošle nedelje, ministar industrije Agus Gumivang Kartasasmita objavio je da je Apple izmirio dug od 10 miliona dolara prema vladi zbog nepoštovanja lokalnih propisa između 2020. i 2023. godine.

Pobeda za Prabovo Subiantoa i novi početak za Apple u Indoneziji

Ovaj dogovor predstavlja značajnu pobedu za Indoneziju, čija je tvrda pregovaračka taktika urodila plodom. Uspeli su da nateraju veliku stranu kompaniju da više investira u razvoj svojih proizvoda u zemlji i podstakne lokalnu proizvodnju, umesto da Indoneziju koristi samo kao prodajni centar. Vlada je ranije saopštila da je Apple investirao samo oko 95 miliona dolara u Indoneziju.

Sporazum dolazi u pravom trenutku za predsednika Prabova. Slika američkog tehnološkog giganta koji popušta pred njegovom administracijom može se koristiti za jačanje njegovog domaćeg položaja, koji je narušen nakon višestrukih promena politike koje su izazvale konfuziju. Pored toga, njegov plan za opsežna smanjenja potrošnje koji je pretio radnim mestima i stipendijama izazvao je višednevne proteste prošle nedelje.

Za Apple, ovaj dogovor daje pristup ogromnom potrošačkom tržištu Indonezije u vreme kada su prodaje u Kini usporile. Iako se Apple ne nalazi među pet vodećih brendova pametnih telefona u Indoneziji, populacija od 278 miliona ljudi – od kojih je više od polovine mlađe od 44 godine i tehnološki potkovano – predstavlja priliku koja se ne propušta.

Ponuda Apple-a od milijardu dolara uključuje osnivanje fabrike na ostrvu Batam za proizvodnju AirTags uređaja, koji korisnicima omogućavaju praćenje prtljaga, kućnih ljubimaca ili drugih stvari. Američka kompanija dovodi jednog od svojih značajnih dobavljača, Luxshare Precision Industry Co., da upravlja fabrikom koja će na kraju činiti 20% globalne proizvodnje AirTags-a, kako je ranije izveštavao Bloomberg.

Deo investicionog predloga takođe će biti usmeren na osnivanje fabrike u Bandungu, oko tri sata jugoistočno od Džakarte, za proizvodnju drugih vrsta dodatne opreme, kao i finansiranje Apple akademija koje opremaju studente tehnološkim veštinama poput kodiranja.

Ovaj sporazum bi mogao da postavi presedan za buduće pregovore između velikih tehnoloških kompanija i zemalja u razvoju koje žele veću lokalnu proizvodnju i transfer znanja, a ne samo pristup svojim potrošačkim tržištima.

(Telegraf.rs)