Najveći udar na Maska do sada: Regulatori otkrili šta je radio sa Twitterom, milijarder u velikom problemu
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC), najmoćnije regulatorno telo koje štiti investitore i nadgleda tržište akcija u SAD, podnela je tužbu protiv Ilona Maska. Prema navodima tužbe, Mask je uspeo da uštedi oko 150 miliona dolara kupujući akcije po veštački niskim cenama, jer investitori nisu znali koliki je stvarni obim njegovih kupovina.
SEC, kao federalna agencija koja se već decenijama bori protiv finansijskih prevara i manipulacija na tržištu, ima ovlašćenja da istražuje i kažnjava sve koji krše pravila trgovanja akcijama. Svaka kompanija ili pojedinac koji kupuje više od 5% akcija neke firme mora to odmah da prijavi SEC-u, što Mask navodno nije učinio.
Tužba dolazi u trenutku kada se Mask nalazi pod sve većim pritiskom regulatornih tela, samo nekoliko dana pre inauguracije novog predsednika Donalda Trampa, sa kojim milijarder održava bliske veze.
Istorija sukoba sa SEC-om
Ovo nije prvi put da se Mask nalazi na meti američke Komisije za hartije od vrednosti. Milijarder je već godinama u sukobu sa SEC-om, koji ga je 2018. godine tužio zbog tvitova o privatizaciji Tesle, što je rezultiralo kaznom od 20 miliona dolara i privremenim odstupanjem sa mesta predsednika upravnog odbora kompanije.
Detalji nove tužbe
SEC u tužbi navodi da je Mask u martu 2022. godine propustio da blagovremeno prijavi kupovinu akcija Twittera, danas poznatog kao X. Regulatori tvrde da je ovo namerno urađeno kako bi se izbegle više cene akcija koje bi usledile nakon što bi tržište saznalo za njegove poteze.
Maskov pravni tim odbacuje sve navode, tvrdeći da je tužba neosnovana i da predstavlja samo pokušaj SEC-a da diskredituje milijardera. Pravni zastupnik milijardera ističe da Mask nije prekršio nikakve propise i da je ceo slučaj politički motivisan, piše Axios.
U aprilu 2022. godine, nakon što je već posedovao 9% akcija kompanije, Mask je najavio da će se pridružiti upravnom odboru Twittera. Međutim, kasnije je odustao od te odluke i umesto toga odlučio da u potpunosti preuzme kompaniju u kontroverznoj transakciji vrednoj 44 milijarde dolara.
SEC sada traži od suda da naloži Masku da vrati "nepravedno" stečenu dobit i plati dodatne novčane kazne čiji iznos još nije određen.
(Telegraf.rs)