Zakerbergova najava koja je uplašila programere širom sveta: AI u Meti radi posao kao iskusni inženjer
Mark Zakerberg, izvršni direktor Meta kompanije, pokrenuo je lavinu reakcija u tehnološkom svetu nakon što je otkrio da veštačka inteligencija u njegovoj kompaniji već postiže rezultate kao iskusni softverski inženjeri srednjeg nivoa (mid-level programeri sa 3-5 godina iskustva).
Ovu vest za programere širom sveta Zakerberg je podelio tokom gostovanja u podkastu Džoa Rogana.
Prema Zakerbergovim rečima, već ove godine, veštačka inteligencija u Meta kompaniji i drugim tehnološkim gigantima mogla bi efikasno da zameni inženjere srednjeg nivoa koji trenutno pišu programski kod. Za one koji nisu upućeni, veštačka inteligencija je tehnologija koja može da uči iz podataka i iskustva, i da samostalno obavlja složene zadatke koje su do sada mogli da rade samo ljudi.
Ono što posebno privlači pažnju je činjenica da ovi inženjeri srednjeg nivoa u Meta kompaniji trenutno zarađuju šestocifrene sume u dolarima - trošak koji bi uvođenje veštačke inteligencije moglo značajno da smanji. Radi se o programerima koji imaju dovoljno iskustva da samostalno vode projekte, ali nisu još uvek na najvišim pozicijama u kompaniji.
Tehnološki giganti predvode revoluciju
Meta nije usamljena u ovoj revoluciji. Sundar Pičai, izvršni direktor Google-a, nedavno je objavio da više od 25 odsto novog programskog koda u njihovoj kompaniji sada generiše veštačka inteligencija, dok ljudski inženjeri samo pregledaju i odobravaju krajnji rezultat. Istovremeno, Arvind Krišna, direktor IBM-a, otkrio je prošle godine da bi veštačka inteligencija mogla da zameni čak 30 odsto administrativnih pozicija u kompaniji.
Posebno je zanimljiv primer Klarne, jedne od vodećih kompanija u oblasti finansijske tehnologije, koja je zahvaljujući veštačkoj inteligenciji smanjila broj zaposlenih za 20 odsto u proteklih godinu dana. Ova kompanija, koja se bavi onlajn plaćanjima i finansijskim uslugama, smanjila je broj zaposlenih sa 4.500 na 3.500, i to bez zapošljavanja zamena.
Ipak, stručnjaci ističu da nije sve tako crno za programere. Dok će veštačka inteligencija preuzeti rutinske zadatke, ljudski inženjeri će i dalje biti neophodni za rešavanje složenih problema koje AI samostalno ne može da reši. Umesto pisanja osnovnog koda, programeri će se fokusirati na kreativnije aspekte razvoja i strateško planiranje projekata.
(Telegraf.rs)