Evo zašto Apple ne planira da razvije sopstveni pretraživač

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: sdx15 / Shutterstock.com

U sudskom dokumentu podnetom federalnom sudu u Vašingtonu, direktor kompanije Apple, Edi Kju, detaljno je objasnio zašto kompanija nema nameru da kreira sopstveni pretraživač. Ovo pitanje je postalo aktuelno tokom antimonopolskog suđenja između Ministarstva pravde SAD i kompanije Google, gde je otkriveno nekoliko ključnih detalja o strategiji Apple-a.

Kju je naveo nekoliko ključnih faktora zbog kojih Apple smatra ovu ideju nepraktičnom. Prvi razlog je ogroman finansijski i vremenski trošak. Razvoj pretraživača bi koštao "milijarde dolara" i zahtevao bi godine rada, čime bi se značajna sredstva i osoblje preusmerili sa drugih prioritetnih projekata unutar kompanije.

Takođe, tržište pretraživača brzo evoluira zahvaljujući napretku veštačke inteligencije, što bi ovu investiciju učinilo ekonomskom kockom. Kju je naglasio da bi Apple morao da prodaje ciljanje oglase kako bi pretraživač bio održiv, što nije u skladu sa dugogodišnjim opredeljenjem kompanije prema zaštiti privatnosti korisnika.

Uz to, Apple ne poseduje dovoljan broj specijalizovanih stručnjaka niti potrebnu infrastrukturu za razvoj i održavanje pretraživačkog biznisa, što dodatno komplikuje ideju ulaska na ovo tržište.

Google plaća milijarde za privilegiju u Safari pregledaču

Jedan od ključnih razloga zbog kojih Apple ostaje vezan za saradnju sa Google-om jeste finansijski aspekt. Naime, Kju je otkrio da je Google tokom 2022. godine platio Apple-u oko 20 milijardi dolara kako bi njegov pretraživač ostao podrazumevani izbor u pregledaču Safari.

Ako bi ovaj sporazum bio ukinut, Apple bi se suočio sa ozbiljnim izazovima u ispunjavanju potreba svojih korisnika, smatra Kju. "Ovakvi dogovori omogućavaju Apple-u da se fokusira na pružanje najboljeg korisničkog iskustva," izjavio je on, naglašavajući da samo kompanija Apple može definisati kakva saradnja sa drugim firmama najbolje odgovara njenim korisnicima.

Šta dalje za Apple?

U trenutnom procesu, Apple traži da njegovi svedoci budu uključeni u odbranu dogovora sa Google-om, tvrdeći da je ovaj sporazum od suštinskog značaja za kompaniju. Dok su pravne posledice ovog slučaja još uvek neizvesne, Apple ostaje pri stavu da ne želi da ulazi u tržište pretraživača, već da se fokusira na razvoj drugih ključnih oblasti.

(Telegraf.rs)