Srbija u top 10 najugroženijih zemalja: Kako se zaštititi od sajber pretnji prema rečima stručnjaka
Sajber pretnje u Srbiji beleže zabrinjavajući porast, a prema poslednjim istraživanjima, naša zemlja se nalazi na devetom mestu globalne liste po ugroženosti od online napada. U takvom kontekstu, zaštita podataka i infrastrukture postaje imperativ, kako za pojedince, tako i za kompanije.
Upravo o ovim izazovima, ali i konkretnim rešenjima, razgovarali smo sa Draganom Davidovićem, generalnim direktorom kompanije Kaspersky za istočnu Evropu.
Davidović je podelio svoja zapažanja o specifičnostima sajber pretnji u našem regionu, kao i o strategijama koje Kaspersky primenjuje kako bi odgovorio na potrebe lokalnih korisnika. Posebnu pažnju posvetio je merama koje male i srednje kompanije mogu preduzeti kako bi smanjile rizike, uključujući važnost ažuriranja softvera, edukacije zaposlenih i implementacije naprednih bezbednosnih rešenja.
Takođe, istakao je značaj globalne saradnje u borbi protiv sajber kriminala i opisao kako doprinos kompanije Kaspersky na međunarodnom nivou pozitivno utiče na lokalna tržišta poput Srbije.
Ovaj intervju otkriva ključne aspekte sajber bezbednosti u savremenom svetu, sa posebnim fokusom na naš region, i pruža praktične savete za suočavanje sa sve kompleksnijim izazovima digitalne transformacije.
- Kako Kaspersky prilagođava svoje strategije sajber bezbednosti specifičnostima lokalnog tržišta, poput Srbije, koja je na 9. mestu globalne liste ugroženosti od online pretnji?
Portfolio proizvoda i servisa koje Kaspersky nudi je takav da se jednostavno može prilagoditi potrebama svih tipova korisnika - od pojedinaca, preduzetnika, malih i srednjih preduzeća do najvećih kompanija i državnih sistema. Kada govorimo konkretno o ugroženosti od online pretnji, pored softverskih rešenja – jedan od ključnih koraka za smanjenje rizika i kod pojedinaca i kompanija je povećani oprez i podizanje nivoa svesti o opasnostima, ali i principima bezbednog ponašanja u online svetu. Rado tom procesu dajemo svoj doprinos.
- Koje konkretne mere preporučujete malim i srednjim preduzećima u Srbiji za smanjenje rizika od sajber napada, s obzirom na visok porast napada kao što su ransomware i krađa šifri?
Jedan od glavnih saveta bi bio da redovno ažuriraju softver i osiguraju da svi uređaji koje koriste imaju ažuriran softver. Ovo smanjuje rizik od iskorišćavanja ranjivosti od strane napadača. Važno je i da izbegavaju izlaganje udaljenih desktop servisa (poput RDP-a) javnim mrežama osim ako to nije apsolutno neophodno i uz korišćenje jakih i jedinstvenih lozinki za ove servise.
Uz implementaciju naprednih sigurnosnih rešenja za zaštitu svih uređaja sa kojih se pristupa mreži, automatizaciju rutinskih zadataka i brzo istraživanje i neutralisanje složenih pretnji i APT napada važna je i stalna obuka zaposlenih kako bi se eliminisali nemar, neznanje ili greške ljudskog faktora zbog kojih se narušava bezbednost. Ne treba zaboraviti ni na redovno pravljenje rezervnih kopija podataka koje su lako dostupne u hitnim slučajevima i omogućuju brz oporavak.
- S obzirom na saradnju sa organizacijama poput INTERPOL-a, na koji način Kaspersky doprinosi globalnim naporima u borbi protiv sajber kriminala, i da li se ti napori reflektuju na lokalnim tržištima?
Mi na nacionalnom nivou sarađuje sa velikim brojem vlada i drugih relevantnih instanci čiji je cilj borba protiv sajberkriminala. Za efikasnu borbu protiv sajberkriminala koji nije omeđen državnim granicama, potrebna je saradnja što većeg broja aktera na međunarodnom planu. Sa Interpolom sarađujemo jako dugo – bilo tako što pružamo podršku konkretnim istragama kroz ekspertski rad i delimo saznanja i iskustava, bilo kroz organizaciju treninga za njihove zaposlene ili pružanje najnovijih informacija o pretnjama koje detektujemo. Misija kompanije Kaspersky je izgradnja bezbednijeg sveta u kojem bi svi mogli neometano uživati u tehnološkom napretku koji nam savremeni svet donosi. Zbog toga nam je posebno zadovoljstvo kada možemo da doprinesemo zajedničkim naporima u neutralizaciji globalnog sajber kriminala, jačanju bezbednosnih mera i omogućavanju blagovremenih, proaktivnih akcija za zaštitu pojedinaca i društva u celini.
(Telegraf.rs)