EU pokreće projekat IRIS² kao odgovor na Starlink: Stiže mreža od 290 satelita

Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Marko Jovanović

Evropska unija zvanično je potpisala ugovor za razvoj i lansiranje IRIS² satelitske konstelacije koja će predstavljati odgovor na globalno prisutni Starlink sistem. Projekat vredan 10,6 milijardi evra imaće zadatak da pruži sigurnu i brzu internet konekciju kako za vladine institucije, tako i za privatne kompanije i građane Evrope, uključujući i oblasti koje su do sada bile van dometa interneta. Sistem bi trebalo da bude u funkciji do 2030. godine.

IRIS², što je skraćenica za "Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite", obuhvatiće 290 satelita raspoređenih u niskoj i srednjoj orbiti. Projekat će realizovati SpaceRISE konzorcijum, koji predvode evropski operateri satelitskih mreža SES, Eutelsat i Hispasat, uz podršku velikih evropskih kompanija kao što su Airbus i Deutsche Telekom.

"Ova napredna satelitska konstelacija će zaštititi našu kritičnu infrastrukturu, povezati najudaljenije regione i povećati stratešku autonomiju Evrope. Partnerstvom sa SpaceRISE konzorcijumom pokazujemo snagu javno-privatne saradnje u podsticanju inovacija i stvaranju opipljivih benefita za sve Evropljane", izjavila je Hena Virkunen, izvršna potpredsednica za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju.

Odgovor na rastuću dominaciju Starlink-a

IRIS² dolazi kao deo evropskog napora da se smanji zavisnost od velikih privatnih satelitskih mreža poput Starlink-a, koji je lansirao već oko 7.000 satelita od 2018. godine. U septembru ove godine, predsednica FCC-a Džsika Rozenvorel naglasila je važnost konkurencije u svemirskim komunikacijama. "Naša ekonomija ne profitira od monopola... U svim komunikacionim tržištima gde postoji konkurencija, beležimo niže cene i više inovacija, a svemir ne bi smeo biti izuzetak," izjavila je Rozenvorel.

Projekat IRIS² ne samo da će unaprediti evropsku digitalnu infrastrukturu, već će i stvoriti novu tehnološku bazu za budući razvoj, sa fokusom na sigurnost i otpornost mreža. Očekuje se da će ovaj sistem imati značajan uticaj na smanjenje digitalnog jaza u ruralnim i slabo pokrivenim područjima Evrope, dok istovremeno povećava kapacitete i autonomiju evropskih komunikacionih mreža.

(Telegraf.rs)