Računari će uskoro sami odlučivati: Bivši direktor Google-a upozorava da je možda vreme da "isključimo" AI

Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Bivši direktor kompanije Google, Erik Šmit, upozorio je na potencijalnu opasnost koju veštačka inteligencija može doneti kada sistemi postanu sposobni za samostalno unapređivanje. "U trenutku kada računarski sistem počne sam da se unapređuje, ozbiljno treba razmisliti o njegovom isključivanju", izjavio je Šmit.

Razvoj veštačke inteligencije ubrzava se neverovatnom brzinom, pomerajući granice tehnologije i stvarajući istovremeno divljenje i strah.

Dok kompanije neprekidno investiraju u inovacije, regulative se i dalje sporo prilagođavaju. Na Kapitol Hilu, diskusije o zakonodavstvu nailaze na prepreke dok se trenutni kongresni saziv bliži kraju.

Šta nas čeka kada AI počne da donosi sopstvene odluke?

Šmit je, u intervjuu za emisiju "This Week" na kanalu ABC, ukazao na to da bi uskoro mogli imati sisteme koji sami odlučuju šta žele da rade. "Možda ćemo se naći u situaciji gde će biti potrebno da neko drži ruku na prekidaču", istakao je. Takođe, postavio je pitanje da li bi takav sistem uopšte mogao biti zaustavljen ukoliko bi samostalno odlučio da se tome odupre.

On je naglasio da će snaga ovih sistema značiti da će svaki pojedinac imati "ekvivalent polimatičara u svom džepu." Međutim, posledice omogućavanja takve moći svakom čoveku ostaju nepredvidive. "Još uvek ne znamo šta znači dati toliku moć u ruke pojedincima", dodao je Šmit.

Stručnjaci širom sveta dele Šmitovu zabrinutost. Postoji konsenzus da bi najnapredniji modeli veštačke inteligencije mogli raditi na nivou doktora nauka već sledeće godine, dok bi za godinu ili dve mogli samostalno da sprovode istraživanja.

Trka između Zapada i Kine

Šmit je istakao zabrinutost zbog brzog napretka Kine u ovom tehnološkom sektoru. Dok je ranije smatrao da je tehnologija u Sjedinjenim Američkim Državama nekoliko godina ispred Kine, u poslednjih šest meseci Kina je napravila "zapanjujući napredak." "Ključno je da Amerika pobedi u ovoj globalnoj trci, naročito ispred Kine", naglasio je.

Kao moguća rešenja, predložio je dva ključna koraka: obezbeđivanje finansiranja, hardvera i stručnog kadra za zemlje Zapada, kao i stvaranje drugog sistema koji bi nadgledao prvi. "Ljudi neće biti u stanju da kontrolišu AI, ali AI bi mogla da kontroliše samu sebe", zaključio je Šmit.

(Telegraf.rs)