Oštećeni internet kablovi između Švedske i Finske: Slučajna nesreća ili nešto više?
Dva optička kabla koja povezuju Švedsku i Finsku oštećena su početkom ove nedelje, izazivajući probleme za više hiljada korisnika. Jedan od kablova je oštećen prilikom građevinskih radova, dok uzrok drugog još uvek nije utvrđen. Incident se desio na teritoriji Finske i izazvao je prekid usluga za oko 6.000 domaćinstava i stotinu poslovnih korisnika.
Iako su švedske vlasti u početku sumnjale na sabotažu, finska policija je brzo odbacila tu mogućnost, navodeći da nije pokrenuta nikakva krivična istraga. Telekomunikaciona kompanija Elisa saopštila je da je jedan od kablova oštećen greškom na gradilištu, što je kasnije potvrdio i operater Global Connect.
Međutim, drugi incident je i dalje predmet istrage.
Podsećanje na ranije incidente u Baltičkom moru
Ovaj događaj dolazi svega nekoliko nedelja nakon što su dva podmorska internet kabla oštećena u Baltičkom moru. U tom slučaju, sumnja se da je jedan brod namerno povukao sidro, prouzrokujući prekid konekcija između Švedske i Litvanije, kao i između Finske i Nemačke. NATO i dalje istražuje ovaj slučaj, koji je naglasio ranjivost ključnih komunikacionih mreža.
Kako ranjivost internet infrastrukture postaje globalni problem
Za razliku od podmorskih kablova, oštećenje kablova na kopnu je češća pojava, s obzirom na to da su dostupniji i lakše mogu biti pogođeni nesrećama ili namernim akcijama. Jedan od primera je incident iz 2011. godine, kada je žena u Gruziji, tragajući za bakrom, presecanjem optičkog kabla nenamerno izazvala prekid interneta u Jermeniji, Azerbejdžanu i Gruziji. Sličan slučaj dogodio se nedavno u Francuskoj, gde su saboteri onesposobili nekoliko optičkih kablova, ostavljajući preko 10.000 korisnika bez interneta.
Iako trenutni incident između Švedske i Finske ne odražava eskalaciju geopolitičkih tenzija, ova situacija je još jednom pokazala koliko je globalna internet infrastruktura osetljiva na prekide, bilo zbog nesreća ili namernih poteza. Ovakvi događaji podstiču nove regulative i unapređenja infrastrukture, poput plana kompanije Meta za izgradnju sopstvene podmorske mreže.
(Telegraf.rs)