Srbija na 9. mestu u svetu po izloženosti pretnjama koje dolaze iz online sveta
Korisnici u Srbiji nalaze se na devetom mestu globalne liste po izloženosti sajberpretnjama, što je pokazatelj ozbiljnosti problema u online bezbednosti. U 2024. godini, zabeležen je porast broja novih malver uzoraka za 14%, dostižući 467.000 dnevno.
Ovaj globalni trend nije zaobišao ni Srbiju, gde je zabeležen rast svih tipova sajbernapada, uključujući značajan skok detekcija rensomvera od 71,6% i čak šestostruki porast finansijskog malvera usmerenog na bankarske podatke i PoS terminale, izvestila je kompanija Kaspersky.
Iako je broj RDP napada blago opao, opšta digitalna transformacija i povećana upotreba online servisa čine korisnike ranjivim. Korisnici SubsCrab aplikacije u Srbiji odvajaju 784 eura na pretplatu za online servise poput YouTube Premium, Spotify, iCloud+ i Netflix, što je blizu globalnog proseka od 895 evra. Međutim, istraživanja pokazuju da čak 55% ispitanika veruje da je bilo meta tehnoloških zloupotreba, poput praćenja putem mobilnih aplikacija ili neovlašćenog pristupa kamerama.
Rast sajbernapada na kompanije i značaj zaštite infrastrukture
Kompanije u Srbiji nisu pošteđene sajbernapada. Više od polovine globalno istraživanih kompanija (51%) prijavilo je iskustvo sa sajbernapadima, dok je svaki peti napad rezultirao curenjem podataka. Male i srednje firme su posebno pogođene, sa troškovima koji često premašuju 50.000 dolara. Kod velikih kompanija, troškovi oporavka prelaze dva miliona dolara u 65% slučajeva.
Osim tehničkih propusta, ljudski faktor ostaje ključna slabost, budući da samo 46% malih firmi i 58% velikih ulaže u obuku zaposlenih. Čak 34% uspešnih napada bilo je posledica aktivnosti zaposlenih – bilo svesnih, bilo nesvesnih.
Iako je ohrabrujuće da sve kompanije sada koriste ili razmatraju endpoint rešenja za zaštitu infrastrukture, nedostatak sveobuhvatne zaštite desktop i mobilnih uređaja ostavlja prostor za napade.
"Ako se posveti veća pažnja edukaciji zaposlenih i smanjenju rizika od ljudskog faktora, kompanije će biti bolje pripremljene za buduće izazove", izjavio je Dragan Davidović, direktor kompanije Kaspersky za istočnu Evropu.
Ovi podaci ukazuju na potrebu za hitnim ulaganjima u tehnološku i edukativnu zaštitu na svim nivoima – od individualnih korisnika do velikih sistema.
(Telegraf.rs)