Intel ostao bez direktora: Pat Gelsinger se povukao s čela kompanije
Intel je objavio da je Pat Gelsinger, izvršni direktor kompanije, podneo ostavku na ovu funkciju, a odluka je stupila na snagu 1. decembra. Ovim potezom Gelsinger se povukao i iz odbora direktora kompanije, dok je Intel ušao u tranzicioni period sa novim privremenim liderima.
David Zinsner, finansijski direktor Intela, i Mišel Džonston Holtaus, generalna menadžerka grupe za klijentske uređaje, imenovani su za zajedničke privremene izvršne direktore. Holtaus je, osim toga, preuzela novoformiranu poziciju izvršnog direktora Intel Products odeljenja, koje obuhvata nekoliko ključnih sektora kompanije, uključujući klijentske uređaje, centre podataka, veštačku inteligenciju, mreže i edge tehnologije.
Tokom ovog prelaznog perioda, nezavisni predsedavajući odbora, Frenk Jiri, preuzima ulogu privremenog izvršnog predsednika. Struktura rukovodstva Intel Foundry odeljenja ostaje nepromenjena, dok odbor kompanije traži trajnu zamenu za Gelsingera.
"Odlazak s čela Intela je gorko-slatka odluka"
U oproštajnom govoru, Pat Gelsinger je izrazio zahvalnost kolegama i istakao da mu je vođenje Intela bila "najveća čast u karijeri". "Intel je bio centralni deo mog života i karijere, i ponosan sam na sve što smo postigli zajedno. Iako je godina iza nas bila izazovna, doneli smo ključne odluke koje će nas prilagoditi dinamičnim tržišnim uslovima", naveo je on.
Gelsingerova karijera u Intelu bila je ispunjena mnogobrojnim uspesima, ali i izazovima. Počeo je kao 18-godišnjak s diplomom tehničkog koledža, a postao je najmlađi potpredsednik u istoriji kompanije u 32. godini. Njegov doprinos razvoju 80486 procesora, kao i tehnologijama poput Wi-Fi-ja i USB-a, ostavio je dubok trag na industriju.
Ambiciozni planovi i teški izazovi
Gelsinger se 2021. vratio u Intel u trenutku kada je kompanija bila pod pritiskom investitora. Pokrenuo je petogodišnji plan za povratak tržišne dominacije, fokusirajući se na izgradnju novih fabrika čipova u SAD i inostranstvu, ali i hvatanje koraka s globalnim konkurentima poput TSMC-a i Samsunga.
Ipak, planovi su često nailazili na prepreke, od tehničkih problema do spornih izjava. Na primer, komentari o političkoj nestabilnosti Tajvana narušili su odnose s TSMC-om, dok su optimistične prognoze o Intelovim AI čipovima ostale nedostižne. U međuvremenu, Intel se suočio sa značajnim padom prihoda, koji su u 2023. iznosili 54 milijarde dolara – trećinu manje nego na početku Gelsingerovog mandata.
Kompanija se sada nalazi pred ozbiljnim izazovima, uključujući potragu za novim liderom i strategiju za povratak na tržišnu stabilnost. Kako će Intel odgovoriti na ove promene, ostaje da se vidi.
(Telegraf.rs)