Održana jubilarna 10. konferencija Grupe mrežnih operatora Srbije
Grupa mrežnih operatora Srbije (RSNOG) održala je 19. novembra 2024. godine u Domu omladine u Beogradu svoju desetu, jubilarnu godišnju konferenciju. Događaj je okupio vodeće domaće i međunarodne stručnjake iz oblasti mrežnih tehnologija, razvoja telekomunikacionog tržišta i sajber bezbednosti, koji su podelili svoja iskustva i znanja sa brojnim učesnicima.
Nakon uvodne reči Ivana Minića iz RNIDS-a, Zorana Perovića iz Serbian Open eXchange (SOX) i Slobodana Markovića iz UNDP-a, konferencija je započela prvim tematskim blokom posvećenim desetogodišnjici RSNOG-a.
Branko Mirković iz Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) pružio je osvrt na razvoj interneta i telekomunikacija u Srbiji tokom protekle decenije.
Sledeći je usledio okrugli sto pod nazivom "Mrežni trendovi u Srbiji – prošlost, sadašnjost, budućnost", na kojem su učestvovali Nataša Begović (Yettel), Nenad Krajnović (SOX), Boško Radivojević (Bolex Consulting) i Jan Žorž (6connect). Nataša Begović je istakla značaj kontinuiranog unapređenja transportne mreže i smanjenja kašnjenja u prenosu podataka, naglašavajući da su 5G mreže ključni trend za budućnost.
Nenad Krajnović je govorio o rastu video sadržaja i značaju CDN servera, predviđajući da će sva komunikacija uskoro preći na IP protokol. Boško Radivojević je ukazao na važnost interneta kao kritične infrastrukture i pomenuo trendove poput decentralizacije, razvoja regulative i napuštanja cloud servisa. Jan Žorž je naglasio značaj implementacije IPv6 protokola i upozorio na sve veću centralizaciju interneta, ističući da internet postaje osnovna komunalna usluga poput struje ili vode.
Drugi blok konferencije obeležila su predavanja o globalnim i regionalnim trendovima u oblasti telekomunikacija. Prof. dr Aleksandar Nešković sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu održao je izlaganje o dosadašnjim iskustvima i izazovima sa 5G mobilnom tehnologijom. Nakon konferencije, profesor Nešković je izjavio: "RSNOG konferencija je veoma značajna jer okuplja pametne ljude koji mnogo uče jedni od drugih. Važno je da posmatramo i šta se u regionu dešava, kako bismo i mi poželeli više da se unapredimo."
Jelena Ćosić iz RIPE NCC govorila je o otpornosti internet mreža u Srbiji i regionu Jugoistočne Evrope, dok je Dušan Stojičević iz RNIDS-a pružio ažurirane informacije o napretku rada na nacionalnom DNS rizolveru. Srdjan Simović iz Data Cloud Technology predstavio je planove za proširenje Državnog data centra u Kragujevcu, ističući njegovu ulogu u jačanju digitalne infrastrukture Srbije.
Treći blok bio je usmeren na sajber bezbednost i mrežnu automatizaciju u oblasti telekomunikacija. Okrugli sto "Sajber bezbednost u telekomunikacijama" okupio je Minu Tomić (A1), Marka Elazara (Orion Telekom), Viktora Vargu (Unicom Telecom) i Dejana Mališanovića (Pulsec), koji su diskutovali o aktuelnim bezbednosnim izazovima i strategijama za njihovo prevazilaženje. Nakon toga, Vadim Volovik iz Yandex Infrastructure predstavio je Annet, alat otvorenog koda za automatizaciju konfiguracije mreže uz upotrebu kontejnera. Jan Žorž iz 6connect održao je prezentaciju o tome kako napraviti globalni anycast, dok je gost iz Italije, Livio Morina, predstavio novosti u PeeringDB servisu, koji olakšava međupovezivanje telekomunikacionih operatora.
Konferenciju je zaokružio tradicionalni RSNOG kviz, sponzorisan od strane Pulsec-a, koji je doneo vredne nagrade najboljim poznavaocima internet umrežavanja i informacione bezbednosti.
Glavni utisak sa konferencije bio je da su mrežne tehnologije i sajber bezbednost i dalje u fokusu stručne zajednice, posebno u svetlu uvođenja 5G mreža i sve veće potrebe za otpornim i efikasnim internet infrastrukturom. Stručnjaci iz oblasti internet umrežavanja imaće mnogo posla u bliskoj budućnosti kako bi odgovorili na izazove koje donose nove tehnologije poput veštačke inteligencije, interneta stvari (IoT) i sve većeg obima podataka koji se prenose putem modernih mreža.
Desetu RSNOG konferenciju organizovala je Grupa mrežnih operatora Srbije uz pokroviteljstvo RNIDS-a i SOX-a, te podršku kompanija Yettel, A1, RIPE NCC, Data Cloud Technology, Pulsec, Yandex Infrastructure, kao i prijatelja konferencije: Aptient, Unicom Telecom, Unlimited.rs, Orion Telekom, Beenet, ZelenData Centar i Beotel. Sponzor vode bila je Dogma.
Svi zainteresovani snimak konferencije mogu da pogledaju na RNIDS YouTube kanalu.
(Telegraf.rs)