Britanija želi da pruži radnicima pravo da se "isključe". O čemu se radi i koje zemlje u EU to već sprovode?

N. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo pravo nije novina u Evropi

Foto: Pixabay.com

Radnici u Velikoj Britaniji bi uskoro mogli da dobiju pravo da ignorišu poslovne mejlove i pozive van radnog vremena, a neke evropske zemlje već su implementirale ovo pravo. Inicijativa dolazi nakon obećanja nove laburističke vlade da uvede pravo na "isključivanje", omogućavajući zaposlenima da se isključe iz posla van radnog vremena i odbiju dodatni rad tokom vikenda, piše Euronews.

Međutim, ovo pravo nije novina u Evropi. Francuska je pionir u ovoj oblasti, jer je donela takav zakon još 2016. godine, koji omogućava zaposlenima da isključe svoje telefone van radnog vremena. Belgija, Španija, Portugal, Italija i Grčka takođe su usvojile slične zakone, svaka sa svojim specifičnostima.

Francuska zakonodavstvo zahteva od kompanija sa više od 50 zaposlenih da uspostave "povelju o dobrom ponašanju" koja definiše tačne sate kada zaposleni ne smeju da šalju ili primaju mejlove. S druge strane, Belgija je 2022. godine uvela zakon koji je prvobitno važio samo za državne službenike, ali se 2023. proširio na sve kompanije sa više od 20 zaposlenih. Ipak, za razliku od Francuske, Belgija nema sankcije za nepoštovanje ovog zakona.

U Španiji, radnici koji rade na daljinu imaju pravo na digitalno isključivanje van radnog vremena, dok u Portugalu kompanije sa više od 10 zaposlenih mogu da budu kažnjene ako kontaktiraju zaposlene van ugovorenih sati, osim u hitnim slučajevima. U Italiji, pravo na isključivanje je deo zakona o "pametnom radu", koji zahteva da svaki ugovor o radu na daljinu definiše konkretne korake za potpuno isključivanje zaposlenih iz poslovnih obaveza.

Grčka je 2022. godine uvela zakon koji zahteva od zaposlenih da se potpuno uzdrže od poslovne komunikacije van radnog vremena i praznika, a zakon zabranjuje diskriminaciju protiv zaposlenih koji koriste ovo pravo.

Evropski parlament zalaže se za usvajanje zakona na nivou Evropske unije koji bi garantovao pravo na isključivanje u svim članicama. Ovaj koncept postao je posebno važan nakon pandemije COVID-19, koja je povećala prisutnost rada od kuće i podigla svest o potrebi za očuvanjem ravnoteže između poslovnog i privatnog života.

(Telegraf.rs)