Neuralink sprema drugu implantaciju moždanog čipa uprkos problemima sa prvom

Vreme čitanja: oko 2 min.

Neuralink veruje da može sprečiti pomeranje niti kod sledećeg pacijenta dubljim implantiranjem finih žica u moždano tkivo

Foto: Angga Budhiyanto / Shutterstock.com

Neuralink, kompanija u vlasništvu Ilona Maska, planira da implantira svoj drugi čip u ljudski mozak nakon što su se pojavili problemi sa prvim pacijentom. Prema izveštaju The Wall Street Journal-a, samo oko 15 procenata elektroda ugrađenih u mozak prvog pacijenta funkcioniše ispravno, dok je preostalih 85 procenata izgubilo funkcionalnost. Mnogi od ovih elektroda su prestale da šalju signale i isključene su.

U blog postu od 8. maja, Neuralink je objavio da je "određeni broj" od 64 niti tanjih od kose, koje nose elektrode, povučen. Svaka nit nosi više elektroda, ukupno 1.024, koje su hirurški implantirane u blizini neurona od interesa kako bi beležile signale koji se dekodiraju u nameravane akcije.

Neuralink je brzo prilagodio algoritam za dekodiranje tih neurona kako bi nadoknadio gubitak podataka sa elektroda. Ove prilagodbe su bile dovoljno efikasne da se povrati i premaše performanse u bar jednoj metrici - brzini bitova po sekundi (BPS), koja meri koliko brzo i precizno pacijent sa implantatom može kontrolisati kompjuterski kursor.

Prvi pacijent Neuralinka, 29-godišnji Noland Arbo, podelio je svoje iskustvo u intervjuu za Journal. "Bilo je izuzetno teško," rekao je Arbo. "Plakao sam." On je tražio od Neuralinka da izvrši još jednu operaciju kako bi popravili ili zamenili implantat, ali kompanija je odbila, rekavši da žele da sačekaju više informacija. Arbo je dodao da se oporavio od početnog razočarenja i da još uvek ima nade za ovu tehnologiju.

"Mislio sam da sam tek zagrebao površinu ove neverovatne tehnologije, a onda mi je sve bilo oduzeto", rekao je Arbo.

"Ali trebalo mi je samo nekoliko dana da se oporavim i shvatim da će sve što sam do tada uradio koristiti svima koji dođu posle mene", dodao je on.

Izveštaj Journal-a dodaje detalje o povlačenju niti dok se Neuralink priprema za hiruršku implantaciju čipa kod drugog učesnika. Kompanija se nada da će obaviti drugu operaciju u junu i dobila je zeleno svetlo od FDA, koja nadgleda klinička ispitivanja.

Neuralink veruje da može sprečiti pomeranje niti kod sledećeg pacijenta dubljim implantiranjem finih žica u moždano tkivo. Kompanija planira, a FDA je navodno odobrila, da implantira niti na dubinu od 8 milimetara kod drugog učesnika ispitivanja, za razliku od 3 do 5 mm dubine kod Arba.

Čipovi za mozak-kompjuter interfejs postoje već godinama. 2006. godine, istraživači su prijavili prvi slučaj čipa u mozgu koji je omogućio tetraplegičnom pacijentu da kontroliše "neuronski kursor" koji je mogao da se koristi za otvaranje mejla, upravljanje uređajima, i kontrolu prostetičke i robotske ruke. Čip koji je korišćen bio je Utah Array sa 96 elektroda, koje su se impantirale do 1,5 mm u moždano tkivo.

(Telegraf.rs)