EU na pragu usvajanja prvog sveobuhvatnog zakona o veštačkoj inteligenciji: Šta donosi regulativa?
Zakon uvodi "pristup zasnovan na riziku" prema aplikacijama veštačke inteligencije, razvrstavajući ih po nivou rizika koji nose za korisnike
Evropska unija na korak je od postavljanja globalnih standarda u regulaciji veštačke inteligencije, sa konačnim glasanjem o Zakonu o veštačkoj inteligenciji zakazanim za ovu sredu u Evropskom parlamentu.
Nakon pet godina priprema i pregovora, očekuje se da će ovaj zakon biti usvojen, čime će EU postati prva na svetu koja je uvela sveobuhvatnu regulativu u ovom brzo razvijajućem tehnološkom sektoru. Zakonik o veštačkoj inteligenciji teži ka stvaranju okvira koji će omogućiti ljudima da zadrže kontrolu nad tehnologijom, istovremeno podstičući inovacije, ekonomski razvoj i društveni napredak.
Zakon uvodi "pristup zasnovan na riziku" prema aplikacijama veštačke inteligencije, razvrstavajući ih po nivou rizika koji nose za korisnike. Dok će aplikacije smatrane niskim rizikom, poput sistema za preporuke sadržaja ili filtera za spam, biti podvrgnute samo osnovnim pravilima, one sa visokim rizikom suočiće se sa rigoroznijim zahtevima.
Takođe, zakon predviđa zabranu upotrebe određenih aplikacija koje se smatraju prevelikim rizikom, uključujući sistem socijalnog bodovanja i određene oblike prediktivne policije.
Najnovija verzija zakona obuhvata i regulaciju generativnih AI modela, koji su sposobni za kreiranje autentičnih i izuzetno realističnih odgovora, slika i drugih sadržaja. Zakon će zahtevati od razvojnih timova ovih modela, uključujući velike igrače poput OpenAI i Google, da pruže detaljan pregled podataka koji se koriste za obuku ovih sistema, kao i da se pridržavaju zakona EU o autorskim pravima.
Evropski potezi u regulaciji veštačke inteligencije imaju potencijal da postave standard za ostatak sveta, s obzirom na to da su već pokrenuli globalne inicijative u SAD, Kini i drugim zemljama. S obzirom na to da su najmoćniji generativni AI modeli, poput GPT-4 kompanije OpenAI, predmet posebnog nadzora zbog potencijalnih sistemskih rizika, zakon predviđa stroge zahteve za procenu i ublažavanje rizika, izveštavanje o incidentima, kao i mere za sajber sigurnost i transparentnost potrošnje energije.
Zakon o veštačkoj inteligenciji EU, čije se zvanično usvajanje očekuje u narednim mesecima, biće primenjen fazno, sa potpunom implementacijom do sredine 2026. godine. Svaka članica EU biće zadužena za uspostavljanje sopstvenog nadzornog tela za AI, dok će Brisel kreirati AI Kancelariju zaduženu za nadzor i sprovođenje zakona na nivou bloka.
(Telegraf.rs)