TikTok bi mogao da bude zabranjen u Americi, ukoliko kineska matična kompanija ne proda aplikaciju
Ukoliko bude usvojen, zakon bi dao ByteDance-u rok od 165 dana, ili malo više od pet meseci, da proda TikTok
Komitet za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma SAD jednoglasno je usvojio predlog zakona koji bi, ukoliko bude prihvaćen, mogao rezultirati nacionalnom zabranom aplikacije TikTok na svim elektronskim uređajima. Ovaj potez obnavlja izazove koje zakonodavci postavljaju jednoj od najpopularnijih društvenih mreža na svetu i ističe konstantne bojazni da TikTok špijunira korisnike u korist kineske vlade.
Predlog zakona, koji je lako prošao kroz Komitet, zabranio bi TikTok u američkim prodavnicama aplikacija, osim ako se ova društvena mreža, koju koristi oko 170 miliona Amerikanaca, brzo ne odvoji od svoje matične kompanije ByteDance, povezane sa Kinom.
Ukoliko bude usvojen, zakon bi dao ByteDance-u rok od 165 dana, ili malo više od pet meseci, da proda TikTok. Ako se prodaja ne izvrši do tog datuma, za operatore prodavnica aplikacija poput Apple-a i Google-a bi bilo nezakonito da omoguće preuzimanje aplikacije. Predlog zakona takođe razmatra slične zabrane za druge aplikacije "koje kontrolišu kompanije stranih protivnika".
Predstavnička komora sada će predlog zakona o TikToku poslati na glasanje na plenarnoj sednici sledeće nedelje, izjavio je lider većine u Predstavničkom domu, Stiv Skalis, u objavi na X u četvrtak uveče. Sudbina predloga zakona u Senatu je manje jasna, gde trenutno ne postoji odgovarajući predlog i gde se predsedavajuća Senatskog komiteta za trgovinu, senator iz Vašingtona, Maria Kentvel, nije obavezala da će podržati predlog.
Dok se u Predstavničkom domu odvijala rasprava, TikTok je pokrenuo kampanju protiv predloga zakona, pokušavajući da mobilizuje svoju korisničku bazu. Kompanija je nekim korisnicima poslala upozorenja u aplikaciji tvrdeći da predlog zakona "oduzima Amerikancima pravo na slobodu izražavanja".
Predlog zakona takođe predviđa ograničenja za TikTok saobraćaj ili sadržaj koji prenose "internet hosting servisi", širok pojam koji obuhvata različite industrije, uključujući hosting datoteka, hosting imenskih servera, cloud hosting i hosting virtualnih privatnih servera.
Uprkos nedostatku javno dostupnih dokaza da je kineska vlada pristupila podacima korisnika TikToka, strahovanja su i dalje prisutna, a stručnjaci za sajber sigurnost navode da je to ozbiljna iako hipotetička zabrinutost.
Usvajanje ovog predloga zakona moglo bi da ima šire posledice na ekonomiju, ne samo na TikTok, Apple i Google, već i na mnoge druge delove ekonomije koji bi mogli biti pogođeni predlogom zakona.
(Telegraf.rs)