Šta je Wi-Fi 7 i da li vam je uopšte potreban?

Vreme čitanja: oko 1 min.

U senci Wi-Fi 6 i 6E standarda, novi Wi-Fi 7 obećava brži i stabilniji internet, ali da li je vredan investicije? Sve što treba da znate o narednoj generaciji bežičnog interneta

Foto: Shutterstock.com

Nedavno najavljeni Wi-Fi 7 standard stigao je samo četiri godine nakon debija Wi-Fi 6 tehnologije i dve godine nakon Wi-Fi 6E.

Sa obećanjima o bržim brzinama i boljim performansama, pitanje koje se postavlja je da li je vreme za nadogradnju vaše mrežne opreme.

Brži i efikasniji

Kada govorimo o Wi-Fi 7, ne možemo a da ne napomenemo potencijal za značajno veće brzine u poređenju sa prethodnim standardima. Na primer, prema podacima kompanije Intel, laptop koji podržava Wi-Fi 7 mogao bi teoretski da dostigne brzinu od čak 5,8 Gbps. Iako je ovo samo teoretski maksimum, čak i upola manje brzine bilo bi impresivno za većinu korisnika. Ključni faktor u ovom ubrzanju je povećanje maksimalne širine kanala na 320 MHz.

Kompatibilnost sa starijim uređajima

Dobra vest za one koji nisu spremni za potpunu nadogradnju je da će Wi-Fi 7 biti kompatibilan sa starijim uređajima. Međutim, da biste iskoristili sve prednosti novog standarda, moraćete da nabavite nove uređaje koji ga podržavaju.

Pouzdanost pametnog doma

Wi-Fi 7 donosi i potencijalne prednosti za pouzdanost pametnih domova. Tehnologija kao što je OFDMA može pomoći u boljem upravljanju mrežnim saobraćajem, omogućavajući uređajima da efikasnije komuniciraju sa ruterom.

Da li vredi nadograditi sada?

Uprkos svim obećavajućim karakteristikama, možda je najbolje sačekati sa nadogradnjom. Wi-Fi 7 još uvek nije formalno usvojen od strane Instituta za elektrotehničke i elektronske inženjere (IEEE), a rani modeli rutera su prilično skupi.

U svakom slučaju, dolazak Wi-Fi 7 tehnologije je značajan korak napred u svetu bežične komunikacije, ali da li je vreme za nadogradnju ili ne, zavisi od vaših specifičnih potreba i trenutne mrežne infrastrukture.

(Telegraf.rs)