UN u ćorsokaku po pitanju regulisanja veštačke inteligencije

Vreme čitanja: oko 1 min.

António Gutereš je ove nedelje pozvao na stvaranje "nekog globalnog entiteta" sa kapacitetima za praćenje i regulaciju veštačke inteligencije, ali je priznao da UN "nema nikakvu moć" da okupi svetske sile

Foto: Shutterstock/LookerStudio

U sedmici kada se svetski lideri, tehnološke kompanije i civilno društvo okupljaju na Generalnoj skupštini UN u Njujorku, pitanje globalne regulative veštačke inteligencije došlo je u fokus. Iako su lideri poput američkog predsednika Džoa Bajdena i generalnog sekretara UN Antonija Gutereša napomenuli važnost ovog pitanja, šanse za značajnu globalnu akciju su male, posebno uzimajući u obzir aktuelni rat u Ukrajini.

Antonio Gutereš je ove nedelje pozvao na stvaranje "nekog globalnog entiteta" sa kapacitetima za praćenje i regulaciju veštačke inteligencije, ali je priznao da UN "nema nikakvu moć" da okupi svetske sile. Upozorio je da svet ide ka "velikoj podeli", što dodatno otežava konsenzus po pitanju veštačke inteligencije, piše Axios.

Komplikovana je i uloga Kine u ovim diskusijama. Velika Britanija je pozvala Kinu na predstojeći globalni samit o bezbednosti veštačke inteligencije koji će se održati u novembru. No, koliko će Kina biti angažovana u ovom procesu još je neizvesno, naročito u odsustvu jasne međunarodne vodilje.

U svetlu ovih izazova, akademski krugovi i nezavisni stručnjaci možda će imati veći prostor za uticaj. Antoni Agire, izvršni direktor Instituta za budućnost života, izrazio je optimizam da je moguće postići globalni konsenzus oko "sigurnih, transparentnih i nepristrasnih" AI sistema.

(Telegraf.rs)