Haker napravio alternativni ChatGPT bez "etičkih granica ili ograničenja"

Vreme čitanja: oko 1 min.

Haker je razvio svoju verziju popularne AI platforme ChatGPT, ali s izuzetno opasnom namerom. Novi softver, nazvan WormGPT, dizajniran je da pomaže sajber kriminalcima

Foto: Hakerski forum

Hakerska zajednica dobila je novo oruđe sa potencijalom za obavljanje nelegalnih aktivnosti - WormGPT. Ovaj AI četbot, svojevrsna perverzija popularnog ChatGPT-a, dizajniran je sa ciljem da pomaže sajber kriminalcima.

Kompanija za bezbednost e-pošte, SlashNext, otkrila je da se pristup ovom programu prodaje na hakerskom forumu. "Sada zapažamo da zlonamerni akteri prave sopstvene verzije AI platformi kao što je ChatGPT, ali prilagođene za zloupotrebe," navela je kompanija, prenosi PC Mag.

Za razliku od ChatGPT-a ili Google-ovog Bard-a, WormGPT ne poseduje bilo kakve mehanizme zaštite od zloupotrebe za izvršavanje zlonamernih zahteva.

"Cilj ovog projekta je da ponudi alternativu ChatGPT-u, koja omogućava sve vrste ilegalnih radnji i olakšava njihovu online prodaju," naveo je developer programa.

Developer je objavio da bot može da generiše malvere u programskom jeziku Python i daje savete za izradu zlonamernih napada. Da bi stvorio WormGPT, koristio je stariji open-source veliki jezički model, GPT-J iz 2021. godine, obučen na podacima o kreiranju malvera.

Kompanija SlashNext je prilikom testiranja WormGPT-a otkrila njegovu sposobnost da generiše uverljive mejlove za prevare putem "phishinga". "Rezultati su bili zastrašujući. WormGPT je stvorio mejl koji je bio veoma ubedljiv, ali i strateški sofisticiran, što ukazuje na potencijal za razvijanje sofisticiranih phishing i BEC napada", izvestio je SlashNext.

Na svu sreću, pristup WormGPT-u nije jeftin. Developer prodaje pristup botu po ceni od 60 evra mesečno ili 550 evra godišnje. Ipak, jedan od korisnika izrazio je nezadovoljstvo performansama programa, tvrdeći da "ne vredi ni jedan evro".

Bez obzira na sve, WormGPT predstavlja opasan pokazatelj kako generativni AI programi mogu biti katalizator za sajber kriminal, posebno kako ova tehnologija sazreva.

(Telegraf.rs)