Iz laboratorije izašla "živa" matična ploča: Pokreću je gljivice

Vreme čitanja: oko 1 min.

Komunikacija micelijuma bi mogla da se pretvori u binarni jezik sličan onom koji koriste računari

Foto: Andrew Adamatzky

Laboratorija za nekonvencionalno računarstvo (UCL) u Velikoj Britaniji pružila je uvid u svoje istraživanje tzv. wetvare-a, ideju o primeni hardverskih i softverskih koncepata na živa bića piše mybroadband.

Jedan od uređaja koji je UCL predstavio bila je "živa" matična ploča koja koristi strukturu korena gljivica poznatu kao micelijum da zameni konvencionalne provodničke i PC komponente, poput procesora.

U prirodi, gljive koriste micelijum za interackiju i razumevanje svog okruženja i drugih organizama oko sebe.

Vodeći profesor u istraživanju Endrju Adamacki je utvrdio da se micelijum ponaša slično kao neuroni u ljudskom mozgu, koji koristi skokove aktivnosti i obrasce za komunikaciju.

Komunikacija micelijuma bi stoga mogla da se pretvori u binarni jezik sličan onom koji koriste računari, sa prisustvom ili odsustvom šiljka koji se prevodi kao jedinica ili nula.

Različiti vremenski razmaci i razmaci šiljaka se mogu koristiti za korelaciju sa logičkim kapijama koje se koriste u kompjuterskom programiranju, kao što su "ili", "i" ili "ne".

Dodatno, istraživači su otkrili da stimulisanje micelija na dve različite tačke može povećati provodljivost između njih i omogućiti im bržu ili pouzdaniju komunikaciju.

Adamacki je istakao da je istraživanje još uvek u svojoj ranoj fazi.

"Samo demonstriramo da je moguće implementirati računanje i da je moguće implementirati osnovna logička kola i osnovna elektronska kola sa micelijumom", naglasio je on.

"U budućnosti možemo da uzgajamo naprednije micelijumske računare i kontrolne uređaje", dodao je.

(Telegraf.rs)