Sudija je koristio ChatGPT da donese sudsku odluku

Huan Manuel Padila Garsija rekao je da je koristio AI alat da postavi pravna pitanja o slučaju i uključio je njegove odgovore u svoju odluku

Foto: Shutterstock.com

Sudija u Kolumbiji koristio je ChatGPT da donese sudsku odluku, što predstavlja revoluciju na ovom polju, s obzirom da je u pitanju prva ovakva odluka doneta uz pomoć AI generatora teksta - ili barem da mi to znamo piše Vice.

Huan Manuel Padila Garsija rekao je da je koristio AI alat da postavi pravna pitanja o slučaju i uključio je njegove odgovore u svoju odluku, prema sudskom dokumentu od 30. januara 2023.

"Argumenti za ovu odluku biće utvrđeni u skladu sa upotrebom veštačke inteligencije", napisao je Garsija u svojoj odluci i dodao:

"Prema tome, uneli smo delove pravnih pitanja postavljenih u ovom postupku. Svrha uključivanja ovakvih tekstova koje je proizvela veštačka inteligencija ni na koji način nije da zameni sudijsku odluku. Ono što zaista tražimo je da optimizujemo vreme utrošeno na izradu presuda nakon potvrđivanja informacija koje je pružila AI.“

Slučaj je uključivao spor sa kompanijom za zdravstveno osiguranje oko toga da li autistično dete treba da dobije pokriće za lečenje.

Prema sudskom dokumentu, pitanja koja su uneta u AI alat uključivala su: "Da li je maloletnik sa autizmom oslobođen plaćanja takse za svoje terapije?" i "Da li je sudska praksa ustavnog suda donela povoljne odluke u sličnim slučajevima?".

Kolumbijski zakon ne zabranjuje upotrebu veštačke inteligencije u donošenju sudskih odluka, ali sistem kao što je ChatGPT je poznat po davanju odgovora koji su pristrasni diskriminatorni ili jednostavno pogrešni.

To je zato što jezički model nema stvarno "razumevanje" teksta – on samo sintetiše rečenice zasnovane na verovatnoći iz miliona primera koji se koriste za obuku sistema.

Iako je ovaj očigledno prvi put da je sudija priznao da koristi generator AI teksta kao što je ChatGPT, neki sudovi su, što je kontroverzno, kako piše Vice već počeli da koriste automatizovane alate za donošenje odluka u određivanju kazne.

Korišćenje ovih sistema u sudovima je žestoko kritikovano od strane etičara veštačke inteligencije, koji ističu da oni redovno jačaju rasističke i seksističke stereotipe i pojačavaju već postojeće oblike nejednakosti.

(Telegraf.rs)