Idete na praznično zimovanje? Evo kako da spremite vaše uređaje za hladno vreme
Kada temperature u zimskim danima naglo padnu, uređaji poput telefona, laptopova, fotoaparata i pametnih satova mogu početi da se ponašaju nepredvidivo, a baterije posebno trpe. Prvi savet je da izbegavate da uređaje direktno iznosite na veoma niske temperature bez ikakve zaštite.
Prilikom boravka na otvorenom, telefon bi valjalo držati u unutrašnjem džepu jakne gde je toplije, dok laptop nosite u torbi s debljom postavom. Baterije litijum-jonskog tipa, kakve se najčešće koriste, gube kapacitet i brže se prazne ako se dugo nalaze na hladnoći. Ako vam treba punjenje na putu, dobar powerbank je prava stvar, ali se postarajte i za njega, jer ni on nije imun na hladnoću.
Najbolje je čuvati ga na temperaturama između 10 i 30 stepeni, a koristiti ga samo onoliko koliko je potrebno na otvorenom. Pametni satovi mogu imati problem sa praćenjem otkucaja srca ili praćenjem GPS signala ako se slojevi garderobe ispreče, pa je ponekad bolje da ih nosite ispod rukava, ne suviše stegnute, kako bi senzor ispravno radio. Kad uđete u zagrejanu prostoriju, pazite da ne dođe do nagle kondenzacije unutar uređaja. To se najčešće dešava kada je uređaj duže izložen jakom mrazu, a potom ga odjednom unesete u topao prostor.
U tim situacijama, pričekajte nekoliko minuta pre nego što uključite telefon ili fotoaparat, ili ga barem ne koristite intenzivno (snimanje 4K videa, recimo) dok se ne prilagodi sobnoj temperaturi. Ovo smanjuje rizik od nakupljanja vlage koja može oštetiti unutrašnje komponente. Fizička zaštita je takođe važna: kvalitetna futrola ili maska može mnogo pomoći ako se uređaj slučajno ispusti na klizavu, ledenu podlogu. Za fotoaparate, torbica s dodatnom postavom ne samo da amortizuje udarce, već i održava stabilniju temperaturu. Kod laptopova, razmislite o zaštitnim futrolama otpornih na vlagu. Postoje i posebni vodootporni ruksaci ili torbe koje su dobra investicija ako često putujete ili nosite računar po snegu i kiši.
Kada je reč o laptopovima i njihovoj upotrebi u hladnom okruženju, produžite im vek trajanja tako što ćete izbegavati paljenje na ekstremnoj hladnoći. Ako vam je potrebno da radite na terenu, bilo bi dobro da laptop ne bude izložen vetru, snegu ili kiši, već da pronađete zaklonjen prostor. Slično važi i za punjače, jer im može pasti efikasnost na niskim temperaturama. Ako neko planira da radi kao fotograf ili snimatelj zimi, mora obratiti pažnju na to da su baterije za fotoaparate osetljive, pa je dobro imati rezervnu bateriju u unutrašnjem džepu odeće i menjati ih po potrebi.
Pametni telefoni su često neophodni za navigaciju, ali im, pod uticajem hladnoće, može pasti nivo baterije mnogo brže nego u toplim uslovima. Ukoliko ostajete duže napolju, razmislite o nižoj svetlini ekrana i isključivanju nepotrebnih funkcija poput Bluetooth-a ili GPS-a kada vam realno ne trebaju. Ako dođe do pregrevanja (moguće čak i na niskim temperaturama, recimo pri korišćenju intenzivnih aplikacija), telefon ili laptop može početi da radi sporije ili čak da se naglo ugasi. Zato je dobro imati na umu i umerenost u korišćenju zahtevnog softvera kada ste na hladnom vazduhu.
Uvek proverite zvanične preporuke proizvođača uređaja, jer oni obično navode optimalne temperature rada. Pregršt informacija možete pronaći i na forumima korisnika iz hladnijih krajeva sveta, pa se isplati kratko istraživanje pre odlaska na planinu ili skijanje. Na kraju, redovno održavanje i pravilan rad s uređajima u zimskim mesecima mogu značajno smanjiti troškove popravke i omogućiti vam da nastavite nesmetano da radite, fotografišete ili uživate u sadržajima na mobilnim gedžetima.
Čim se završi boravak napolju, pametno je očistiti eventualni sneg ili led koji se zadržao na kućištu. Takođe, ne zaboravite da pustite baterije da se vrate na normalnu temperaturu pre ponovnog punjenja, kako biste izbegli kondenzaciju unutar konektora i kablova. Ukratko, zaštita i priprema su ključni: od nabavke pouzdanih zaštitnih maski do ispravnog rukovanja prilikom prelaska iz hladnih u tople prostore, svi ovi koraci obezbeđuju da vaši telefoni, laptopovi, fotoaparati i ostali uređaji funkcionišu neometano i tokom najhladnijih meseci.
(Telegraf.rs)