Da li pametni sat utiče na kvalitet sna? Evo šta kažu poslednja istraživanja
Najnovije Huawei istraživanje razotkriva uticaj pametnih satova na zdravlje, fokusirajući se na kvalitet sna i životne navike korisnika
Savremeni život donosi brojne izazove kada je reč o zdravlju i dobrobiti, a nedovoljan kvalitet sna postao je jedan od vodećih problema. Prema nedavnom istraživanju koje je sproveo Huawei, svaki treći ispitanik iz Evrope prijavio je problem sa snom. Istovremeno, postoji opšta percepcija da je tehnologija jedan od glavnih krivaca za ovaj trend.
Međutim, istraživanje je takođe pokazalo da tehnologija, konkretno pametni satovi, mogu imati pozitivan uticaj na kvalitet sna.
Huawei Watch GT 4 je primer inovativnog tehnološkog proizvoda koji pomaže korisnicima da preciznije prate svoj san, posebno u pogledu disanja i potencijalnih nepravilnosti, čime doprinosi unapređenju kvaliteta života.
Sagledavanje uticaja pametnih satova na zdravstvene navike i opšte stanje organizma, Huawei je sproveo opsežno istraživanje, čiji rezultati oslikavaju jasnu sliku trenutnog stanja i potencijala koji ovi uređaji nose. Uzorak istraživanja obuhvatio je 8.019 evropskih građana, te je pokazao značajnu razliku u percepciji i zadovoljstvu sopstvenim zdravljem između ukupne populacije i korisnika pametnih satova.
Problem sa snom i stres izdvojili su se kao dva glavna zdravstvena problema među Evropljanima. Dok su Rumuni pod najvećim stresom, sa 39% ispitanika koji to potvrđuju, Nemci su se pokazali kao najopušteniji, sa samo 22% ispitanika koji doživljavaju stres. Zanimljivo je i da mediteranska ishrana, bazirana na voću, povrću i morskim plodovima, doprinosi nižem procentu gojaznosti među ispitanicima iz mediteranskih zemalja.
Gotovo svi ispitanici izrazili su želju za unapređenjem barem jednog aspekta svog zdravlja (91%), dok su korisnici pametnih satova prešli sa želje na akciju, pri čemu je 90% njih usvojilo minimum jednu novu zdravu naviku. Ovaj podatak može biti indikator da nosivi uređaji ne samo da motivišu korisnike da preuzmu aktivniju ulogu u upravljanju sopstvenim zdravljem, već im i pružaju konkretne alate i povratne informacije koje olakšavaju implementaciju tih promena.
Kada se osvrnemo na fizičku spremnost, 50% ispitanika iz ukupne populacije nije zadovoljno svojom fizičkom spremom, naspram 88% korisnika pametnih satova koji smatraju da im je pametni sat unapredio fizičku spremu. Mentalno blagostanje takođe ne zaostaje, sa 47% nezadovoljnih u ukupnoj populaciji u poređenju sa 76% korisnika pametnih satova koji veruju da im je uređaj pomogao da poboljšaju mentalno blagostanje.
Istraživanje takođe ukazuje na problematičnu statistiku da 56% ispitanika ne ide redovno na preglede, dok je 63% korisnika pametnih satova izvestilo da su se obratili svom lekaru nakon što ih je uređaj obavestio o nepravilnostima. Ovo može ukazivati na to da pametni satovi služe kao katalizator za preduzimanje proaktivnih koraka u očuvanju zdravlja, čineći medicinske preglede manje intimidirajućim i više pristupačnim.
Još jedan važan aspekt koji istraživanje osvetljava jeste motivacija za zdrave navike. Dok 72% ukupne populacije ima problem sa motivacijom da ostvare zdrave navike, 67% korisnika pametnih satova smatra da im je uređaj pomogao da unaprede svoje zdravlje.
Huawei Watch GT 4, sa svojim naprednim algoritmima za praćenje sna i zdravlja, ističe se kao jedan od ključnih uređaja koji mogu da pruže ovakve benefite. Uređaj ne samo da pruža informacije o fizičkoj spremnosti i mentalnom blagostanju, već i podstiče korisnike na redovne preglede i pruža motivaciju za usvajanje i održavanje zdravih životnih navika.
Rezultati ovog istraživanja jasno pokazuju da pametni satovi nisu samo modni dodatak ili tehnološka igračka, već postaju sve važniji partner u upravljanju zdravljem i blagostanjem. Pružajući jasne i transparentne informacije, analize i sugestije, pametni satovi kao Huawei Watch GT 4 imaju potencijal da promene način na koji pristupamo zdravlju, motivišući nas da budemo bolje verzije sebe.
(Telegraf.rs)