Kako da znate da li je neko njuškao po vašim uređajima?
Jednostavno je, aplikacije ne mogu da se sakriju na pametnim telefonima
Sa toliko osetljivih podataka na našim telefonima i laptopovima, logično je da ne želimo da nepoželjni posetioci njuškaju okolo. Iako postoje neke mere koje će podići vašu privatnost na viši nivo, šta ako je neko već pristupio vašim podacima?
Baš iz tog razloga, postoje jednostavne metode, koje vam nude uvid u to šta se dešava u pozadini vašeg telefona prenosi popsi.com.
Aplikacije ne mogu da "nestanu"
Jednostavno je, aplikacije ne mogu da se sakriju na pametnim telefonima. Ako je neko instalirao dodatnu aplikaciju na vaš uređaj, moći ćete da je vidite na glavnoj listi.
Na Android-u otvorite "Podešavanja" i izaberite "Aplikacije", a zatim "Vidite sve aplikacije". Na iOS-u samo otvorite "Podešavanja" i skrolujte nadole da biste videli sve što je instalirano. Možete posebno pogledati i nedavno instalirane aplikacije, ali samo na iPhone uređajima.
Ako ste podesili evidenciju aktivnosti na vebu i u aplikacijama za svoj Google nalog, ovo će pokazati šta se dešava na svim Android uređajima povezanim sa vašim Google ID-om i svim Google aplikacijama u koje ste prijavljeni na iOS uređajima.
Posetite stranicu My Google activity na vebu da biste podesili ovu funkciju i videli koje aplikacije je uljez možda koristio ili koje veb lokacije je posetio.
Ne zaboravite da najnovije verzije Android-a i iOS-a takođe čuvaju lokalne evidencije aktivnosti uređaja, ako ste omogućili tu funkciju.
Takođe pomoću opcije Digital Wellbeing & parental controls možete da vidite koje su aplikacije bile u upotrebi u poslednja 24 sata ili poslednjih nekoliko dana - ako postoje aplikacije koje se ne sećate da ste koristili, to može biti znak da je neko drugi bio na vašem telefonu.
Kako da proverite privatnost pomoću pretraživača?
Otvorite Chrome za Android, dodirnite tri tačke (gore desno), a zatim izaberite "Istorija" da biste videli nedavno pregledane veb stranice.
U Safariju na iOS-u, otvorite bilo koju karticu, dodirnite ikonu knjige, a zatim pritisnite ikonu sata da biste otvorili istoriju pregledača.
Ako ste korisnik Android-a, još jedno korisno mesto za proveru je istorija obaveštenja.
U podešavanjima, dodirnite "Obaveštenja", a zatim "Istorija obaveštenja" da biste videli upozorenja koja su nedavno stigla.
Moguće je da će, ako je neželjeni gost bio na vašem telefonu, postojati neki tragovi onoga što su radili ovde.
Bez obzira na vaš operativni sistem, imate i mnogo drugih opcija — otvorite aplikaciju galerija na telefonu da biste videli nedavno snimljene fotografije, na primer, ili otvorite klijent e-pošte i pređite na fasciklu poslatih stavki da biste proverili da li su neke poruke poslate u tvoje ime.
Aplikacije kao što su Youtube i Netflix omogućavaju vam da se osvrnete i na ono što ste nedavno gledali.
Ove provere vam, naravno, ne daju nikakve garancije.
Na primer, neko bi mogao da pošalje poruku na vaš telefon, a zatim da se vrati i izbriše je pre nego što budete imali priliku da proverite. Ali mogli bi otkriti neke tragove sumnjive aktivnosti.
Kako da proverite da li vam neko pretura po laptopu?
Provera nedavnih aktivnosti na laptopu je slična procesu koji smo upravo opisali za vaš telefon.
Pogled na instalirane aplikacije je dobar početak: U operativnom sistemu Windows otvorite "Aplikacije" iz podešavanja i idite na ekran "Aplikacije i funkcije".
Možete sortirati listu aplikacija prema datumu instalacije da biste videli da li je nešto nepoznato dodato na vaš računar.
Na macOS-u idite na fasciklu "Applications" u Finder-u. Ovde možete grupisati instalirane aplikacije po datumu klikom na "Prikaži, Sortiraj i Datum dodavanja".
Tu je i vreme ekrana na Mac-u, koje radi isto kao i na iPhone-u ili iPad-u. Otvorite Apple meni, a zatim izaberite Sistemske postavke i Vreme ekrana da vidite koji su programi nedavno otvoreni.
Šta je sa pretraživačima?
Kopanje unazad kroz istoriju vašeg veb pretraživača može otkriti aktivnost na vašem laptopu za koju niste znali.
U Chrome-u, na primer, možete da kliknete na tri tačke (gore desno), a zatim na Istoriju da biste je videli.
U Safariju izaberite "Istorija", a zatim "Prikaži svu istoriju".
Svaki drugi pretraživač koji ste vi ili neko drugi koristili imaće sličnu funkciju istorije koju ne bi trebalo biti teško pronaći.
Svaka vrsta aktivnosti u vezi sa Google aplikacijama – od pretrage do Gmail-a – biće prijavljena na stranici My Google activity na vašem nalogu.
To je zgodno ako često koristite Google aplikacije u svom veb pregledaču.
Druga ideja je da proverite listu nedavno uređenih datoteka, što može otkriti neovlašćene aktivnosti.
U operativnom sistemu Windows ukucajte "run" u polje za pretragu na traci zadataka, izaberite aplikaciju "Pokreni" i pokrenite komandu "nedavno2 – pojaviće se lista nedavno uređenih datoteka.
U macOS-u je malo lakše, jer možete samo da kliknete na vezu "Nedavno" u Finder-u.
Takođe je vredno zaroniti u pojedinačne aplikacije da biste videli šta možete da otkrijete o nedavnim aktivnostima.
Na primer, programi za uređivanje slika, programi za obradu teksta i mnoge druge aplikacije imaće listu nedavno otvorenih datoteka, koju možete pogledati.
U programu Exel za Windows, na primer, idite na File, Open i Recent. Drugi programi će imati nešto slično.
Zapamtite da će vam mnoge veb lokacije i veb aplikacije takođe daju prilagođeni pregled vaše nedavne istorije.
Možete vrlo lako pokrenuti svoju Youtube ili Netflix istoriju i proveriti da li ima nepoznatih pokreta.
Ako neko drugi osim vas pristupi vašem računaru, sigurno postoje načini da zaobiđu provere koje smo spomenuli. Kao prvo, pregledavanje veba u anonimnom ili privatnom režimu kako se ne bi pojavilo u vašoj istoriji je laka opcija za koju većina ljudi zna.
Imajte ovo na umu i tretirajte ove provere kao korisne smernice, a ne kao konačan dokaz da je vašem laptopu pristupio nepozvan gost.
(Telegraf.rs)