Konačno ćemo saznati nešto više o Maskovom čipu za mozak: Milijarder čeka Noć veštica da pokaže napredak
Prema ranijem pisanju, čip sadrži 1.024 elektrode koje su u stanju da prate moždanu aktivnost i stimulišu je
Kompanija Ilona Maska "Neuralink" 31. oktobra, odnosno za Noć veštica, predstaviće najnovija dostignuća na polju interfejsa između mozga i kompljutera na kojem već duže vreme radi.
Za sada se vrlo malo zna o predstojećem događaju, a čini se da je Mask spreman na sve, kako su tech gikovi na poslednjem "event-u" imali prilike da gledaju u majmuna koji igra Ping Pong piše portal Engadget.
Prema ranijim saznanjima, čip koji kompanija razvija je veličine novčića iz kojeg izlazi niz sićušnih žica, od kojih je svaka otprilike 20 puta tanja od ljudske kose i širi se u pacijentov mozak.
Žice su opremljene sa 1.024 elektrode koje su u stanju da prate moždanu aktivnost i, teoretski, električno stimulišu mozak. Ovi podaci se bežično prenose preko čipa do računara, gde ih istraživači mogu proučavati.
Njegovo postavljanje vršio bi robot tako što bi koristio krutu iglu da probije fleksibilne žice koje izlaze iz Neuralink čipa u mozak osobe, pomalo kao šivaća mašina.
Kako navode, implant još uvek nije testiran na ljudima, a FDA nije objavila koliko je Maskov prototip blizu dobijanja nužnih licenci. Jedan od problema sa kojim se susreće milijarderova kompanija je i činjenica da većina suosnivača više nije u firmi, a šuška se i o lošim odnosima, te manjkavoj kulturi radne sredine.
Takođe, prezentacija dolazi baš u momentu kada kruže glasine da Mask planira da investira u rivala Synchron koji je već završio na razvoju nečega što izgleda kao endovaskularna instalacija računara za mozak.
(Telegraf.rs)