Prvi put u istoriji medicine: Autonomni dron pomogao je u spasavanju života čoveka sa srčanim zastojem

Kompanija je saopštila da planira da se proširi na više lokacija u Evropi ove godine.

Foto: everdrone.com

Čovek u Švedskoj je danas živ zahvaljujući — delimično — dronu. Ovaj 71-godišnjak je u decembru imao srčani udar dok je čistio sneg i reanimirao ga je obližnji lekar nakon što mu je defibrilator doneo dron, saopštila je juče kompanija Everdrone.

Nekome ko ima srčani udar potrebna je pomoć u roku od 10 minuta da bi preživeo. Evedrone “Emergency Medical Aerial Delivery” (EMADE) usluga je dizajnirana da pruži pomoć što je brže moguće — omogućava dispečerima hitne pomoći da pošalju dron koji nosi uređaj do kuće pozivaoca, čime se pokreće proces spasavanja života pre nego što hitna pomoć stigne u njihov dom.

U slučaju ovog konkretnog pacijenta, službama je bilo potrebno tri minuta da isporuče defibrilator do njegovog doma. Slučajni prolaznik, koji je bio lekar na putu do posla, upotrebio je paket koji je nosio dron.

Dron je razvijen u saradnji sa Centrom za nauku o reanimaciji pri Institutu Karolinska, SOS Alarmom i Regionom Vastra Getaland.

U četvoromesečnom testiranju EMADE programa, desilo se 14 različitih slučajeva koji su bili kvalifikovani za dronove. Dronovi su poleteli u 12 od tih slučajeva, a 11 je uspešno isporučilo defibrilatore. Čak sedam puta su dronovi bili brži od hitne pomoći.

U Evropi, oko 275.000 godišnje ima srčani napad, pri čemu se otprilike 70 odsto tih napada dešava u kući bez defibrilatora na licu mesta, prema Everdrone-u. Stopa preživljavanja je oko 10 procenata.

Trenutno, EMADE servis može da dostigne 200.000 švedskih stanovnika. Kompanija je saopštila da planira da se proširi na više lokacija u Evropi ove godine.

Video: Kon: Neprihvatljivo je da zdravstveni radnik koji radi s pacijentima bude nevakcinisan

(Telegraf.rs)