Ovaj pametni prsten ima velike ambicije da postane značajan medicinski uređaj

Movano Ring ima velike ambicije, ali će mu prvo trebati odobrenje američke Uprave za hranu i lekove.

Za CES 2022 sajam, kompanija za zdravstvenu tehnologiju (healthtech) Movano najavila je Movano Ring, nosivi uređaj koji ima za cilj da pomogne ljudima da prate hronične bolesti po pristupačnoj ceni i bolje razumeju ove podatke.

Movano Ring će navodno meriti sve osnovne metrike, uključujući broj otkucaja srca, varijabilnost otkucaja srca (HRV), san, disanje, temperaturu, nivo kiseonika u krvi, korake i sagorele kalorije. Međutim, umesto sirovih podataka, Movano kaže da će korisnicima pružati informacije u kakvoj su korelaciji ova merenja.

Na primer, aplikacija Movano može pokazati kako vaše vežbanje utiče na vaše spavanje ili otkucaje srca tokom vremena.

Ovo nije iznenađujuće – sve više proizvođača nosivih uređaja udaljavaju se od jednostavnog merenja koraka i kalorija u korist pojednostavljenih rezultata i boljih uvida. Oura Ring, Whoop i Fitbit koriste rezultate merenja da kontekstualizuju podatke o spavanju ili, recimo, oporavku nakon treninga, ali se uglavnom fokusiraju na to da korisniku kažu da li treba da nastavi dalje ili da odmori.

Ova merenja često prate grafikoni i poduži opisi, koji ponekad umeju da budu previše komplikovani.

Movano kaže da želi da njihovi uvidi i rezultati budu efikasniji, tako što će korisniku prikazivati podatke koji su mnogo lakši za razumevanje.

Iako prvi Movano prsten neće imati odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA), kompanija ima velike ambicije da dobije oznaku klase II i doda medicinske funkcije poput neinvazivnog praćenja glukoze i krvnog pritiska.

Da bi u tome uspela, kompanija sprovodi klinička ispitivanja svojih tehnologija i algoritama, kao i studije tačnosti kako bi dobila odobrenje od FDA.

Neinvazivno praćenje glukoze i krvnog pritiska je tzv. “sveti gral” za nosivu tehnologiju. Priča se da neka velika imena, uključujući Apple i Fitbit rade na ovim funkcijama za svoje pametne satove. Ovakva tehnologija u pametnom prstenu, bila bi zaista impresivno dostignuće.

Međutim, nosivi uređaji koji obećavaju značajne medicinske funkcije često završavaju u regulatornom limbu.

Movano Ring neće biti dostupan do druge polovine 2022. godine, a čak i tada, to će biti beta verzija. Takođe nema konkretnih detalja o ceni, ali kompanija kaže da im je cilj da prsten bude “jedan od najpristupačnijih” na tržištu.

(Telegraf.rs)